Dienstbier: Ubohost Miloše Zemana v poslední době přesahuje míru snesitelnosti

16.11.2014 19:15

Prezident Miloš Zeman sklízí za svůj sobotní výrok o tvrdosti zásahu Sboru národní bezpečnosti proti demonstrantům na Národní třídě kritiku ze všech stran. Proti jeho hodnocení událostí se staví tehdejší protestující či politikové, včetně premiéra Bohuslava Sobotky. A své si k tomu řekl i ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD).

Dienstbier: Ubohost Miloše Zemana v poslední době přesahuje míru snesitelnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier

Prezident Miloš Zeman v sobotní debatě se svým předchůdcem Václavem Klausem uvedl, že protest na Národní třídě byl jednou z „x“ demonstrací a zákrok Sboru Národní bezpečnosti (SNB) nebyla žádná „krvavá řež“. „Prosím vás, každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z lidových milicí, když dostali povel ‚obušky k nasazení připravit‘, tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli,“ vzpomínal Zeman.

Proti zpochybňování tvrdosti zásahu policie na Národní třídě se postavili tehdejší protestující, například Michael Kocáb či Václav Bartuška. „Je to strašně individuální. Záleželo na tom, kdy vás zbijí a kdy ne, kdy dostanete ránu od vodního děla a kdy ne. Tomu, komu na Národní třídě zpřelámali žebra nebo poranili páteř, ale asi budou slova pana Zemana připadat poněkud zvláštní,“ uvedl Bartuška pro iDnes.cz.

Prezidentův výklad událostí odmítl i historik Ústavu pro studium totalitních režimů Milan Bárta, který Českému rozhlasu řekl: „Události na Národní třídě 17. listopadu sice byly jednou z mnoha demonstrací, ke kterým v té době docházelo, nicméně ten zákrok na základě studia, které jsme provedli, byl na tehdejší události mimořádně krvavý. Byla tam celá řada zraněných, existují z toho různé záznamy a svědectví, takže je to možné i doložit.“ 

O tvrdosti zákroku nepochybuje ani komunista Dolejš

Nesouhlasné hlasy zaznívají i napříč politickým spektrem. Poslanec za ODS Marek Benda, který byl v listopadu jedním z hlavních studentských představitelů v rozhovoru pro iDnes.cz, prohlásil, že Zemanovy výroky jsou nemysl. „To, že probíhala řada demonstrací během celého roku, že byly poměrně nekompromisně rozehnány, je sice pravda. Poprvé se však stalo, že esenbáci protesty uzavřeli a každého, kdo zůstal, ztloukli. V tom to bylo vysoce nestandardní. Nebyla to snaha vyhnat lidi, ale potrestat je,“ tvrdí Benda. 

Europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil v sobotu v pořadu Partie televize Prima uvedl, že se demonstrace účastnil a že studenti byli zmláceni do té doby nevídaným způsobem. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš k tomu dokonce ve stejné relaci dodal, že zákrok proti demonstraci byl tvrdý a zbytečný a lidi tehdy právem naštval. Premiér Bohuslav Sobotka pak ve speciálním vydání Otázek Václava Moravce označil zásah Sboru Národní bezpečnosti na Národní třídě za masakr. „Těm lidem, kteří na demonstraci byli, tomu čelu se znemožnilo odejít a ti lidé tam byli prostě na místě surově zbiti,“ řekl a dodal, že by se tato událost neměla bagatelizovat.

Ubohost hlavy státu překračuje míru snesitelnosti

Na svém facebookovém profilu se k výrokům prezidenta Zemana vyjádřil i ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něho ubohost hlavy státu v poslední době přesahuje míru snesitelnosti a výrok o nebrutalitě policejního zásahu sedmnáctého listopadu to jen podtrhuje.

On sám považuje téměř za zázrak, že nedošlo k mnohem vážnějším důsledkům, jelikož upadnout znamenalo velkou pravděpodobnost ušlapání. Když se na Národní třídu tehdy vrátil kolem jedenácté hodiny večer, na kapotě parkujících aut našel ohromné množství osobních věcí  patřících účastníkům demonstrace. „Byly tam i kusy oblečení včetně spodního prádla. Vskutku téměř mírumilovný policejní postup,“ lakonicky konstatuje Dienstbier.

Co přesně napsal Jiří Dienstbier na Facebook:

Ubohost Miloše Zemana v poslední době přesahuje míru snesitelnosti. Výrok o nebrutalitě policejního zásahu 17. listopadu 1989 to jen podtrhuje. Považoval jsem téměř za zázrak, že nedošlo k mnohem vážnějším důsledkům. Upadnout znamenalo velkou pravděpodobnost ušlapání. Značné počty zraněných jsou zmapovány. Na Národní třídu jsem se tehdy vrátil kolem 11 večer. Lidé posbírali a na kapoty tam parkujících aut poskládali ohromné množství osobních věcí, které účastníci během zásahu poztráceli. Byly tam i kusy oblečení včetně spodního prádla. Vskutku téměř mírumilovný policejní postup.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…