Dienstbier hodlá vyjít vstříc Ústavnímu soudu a pomoct homosexuálům. Benda je proti

28.06.2016 18:15

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) předloží v nejbližší době vládě novelu zákona o registrovaném partnerství, která umožní registrovanému člověku adopci dětí i osvojení partnerova či partnerčina potomka. Novinářům to řekl v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který dnes škrtl ustanovení a zákazu adopce pro registrované.

Dienstbier hodlá vyjít vstříc Ústavnímu soudu a pomoct homosexuálům. Benda je proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Opoziční poslanec Marek Benda (ODS) takové návrhy nepodporuje, podle něj je na čase uvažovat o zrušení registrovaného partnerství.

Dienstbier uvedl, že dosavadní znění zákona bylo zjevně diskriminační. Novelu měl připravenou pro zavedení možnosti osvojení biologického dítěte partnera a čekal na rozhodnutí soudu, aby ji případně upravil. Nyní ji doplní o možnost osvojení člověkem, který žije v registrovaném partnerství. „Je to minimalistická úprava, kterou je třeba učinit,“ uvedl. Zdůraznil, že o adopci rozhodují soudy podle nejlepšího zájmu dítěte.

Dienstbier řekl, že předpokládá od politických kolegů kladné přijetí návrhu. „Všichni musíme respektovat nálezy Ústavního soudu,“ konstatoval. Možnost adopce pro registrovaný pár do novely nenavrhuje. Změna by ale umožnila postupně oběma partnerům dítě si osvojit, soud by však rozhodoval dvakrát. Poprvé by to bylo o žádosti o adopci dítěte jedním partnerem, podruhé o osvojení partnerova potomka.

S návrhem novely, která by umožnila adoptovat partnerům dítě jejich protějšku, přišli už zákonodárci předchozí sněmovny. Kvůli pádu Nečasovy vlády se ale předloha nestihla projednat. Novou verzi pak předložila skupina poslanců z různých stran hned po nástupu Sobotkovy vlády v roce 2014. Od té doby tato norma leží v dolní parlamentní komoře. „Novelu se nepodařilo skoro dva roky zařadit jako pevný bod, některé strany to blokují. Domluvili jsme se, že možná bude průchodnější vládní návrh zákona,“ řekla novinářům jedna z předkladatelů novely, poslankyně Radka Maxová (ANO). Kabinet vládní novelu původně do svého legislativního plánu vůbec nezařadil, a to kvůli lidovcům.

Podle poslance Marka Bendy (ODS) předkladatelé v minulosti při zavedení registrovaného partnerství slibovali, že se nebude týkat adopcí. „Dneska se ukazuje, že to byla typická salámová metoda. Pokládám to za nešťastné, je na čase směřovat spíše k úvaze o tom, jestli registrované partnerství nezrušit," řekl Benda novinářům v reakci na rozhodnutí ÚS. Podle Maxové se ale společnost vyvíjí a od ustavení zákona své postoje k homosexuálům změnila.

O změny zákona usiluje nová generace aktivistů. Před pěti lety založila Platformu pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD), jejímž cílem je „úplné zrovnoprávnění“ partnerství s manželstvím. Podle právníků PROUD rozdílnou úpravu života a věcí partnerských a manželských dvojic obsahuje víc než stovka předpisů. Členové platformy uvádějí, že za desetiletí platnosti normy se situace v Česku změnila a společnost se vyvinula. Určité věci, které v minulosti byly běžné, jsou pro lidi už nepřijatelné, uvádějí aktivisté.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…