Dienstbier oznámil, jak se vláda vypořádá s některými návrhy zákonů

31.01.2014 11:36

Ministr pro lidská práva, právník Jiří Dienstbier, potvrdil deníku Právo, že „nová vláda má na některé návrhy zákonů odlišný názor, a proto je bude chtít přepracovat nebo se jimi vůbec nebude zabývat“. Jde především o služební a vysokoškolský zákon a také o zákon o vojácích.

Dienstbier oznámil, jak se vláda vypořádá s některými návrhy zákonů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu premiéra Bohuslava Sobotky

Již do dneška mají noví ministři Sobotkova kabinetu provést inventuru všech návrhů zákonů, které jsou v běhu a jsou dědictvím po Rusnokově vládě. Deník Právo píše, že nová vládní sestava se pouští do úklidu a hodlá mít čistý stůl. Na svém pondělním zasedání už prý chtějí zúčtovat s některými návrhy, které by už šly v úterý do sněmovny k projednání.

Mezi tyto návrhy podle Práva patří vládní verze služebního zákona. Ve sněmovně se už začal služební zákon projednávat, ten je však z dílny sociální demokracie a koalice jej hodlá dopracovat. Vládní verze je podle nové koalice rozhazovačná. Pro úředníky prý přináší benefity až za šest miliard korun.

Zákon o vojácích zvedá mandatorní výdaje

Dalším nechtěným návrhem je zákon z dílny Vlastimila Picka o vojácích. Ten měl upravit kariérní řád a zvýšit platy v armádě. Nový ministr obrany Martin Stropnický jej chce podrobit analýze a závěr prý nejprve sdělí premiérovi. Vlastimil Picek však původně požadoval, aby tento zákon byl schválen již v prvním čtení. To by poslancům znemožnilo zapracovat jakékoli změny. Stropnický takový postup prý považuje za ukvapený a nepřijímá argument, že norma se připravovala dlouho. Picek nutnost projednat zákon co nejrychleji zdůvodňuje tím, že jde o transpozici evropského práva a její odklad by hrozil soudními spory s přímým dopadem na rozpočet resortu obrany.

„Z různých stran mám seriózní námitky vůči skrytým nebezpečím a hlavně, že to zvedne mandatorní výdaje,“ řekl k zákonu mimo jiné Stropnický. Finanční náročnost zákona je podle Práva vysoká. Náklady by prý zvedl o 1.2 miliardy.

Do druhého čtení se domluvíme s akademickou obcí

Rozdílný názor má nová vláda i na jmenování profesorů, a proto chce změnit vysokoškolský zákon. Nový ministr školství Marcel Chládek chce prý tuto novelu přepracovat za chodu. Novela řešila přesunutí pravomoci jmenovat profesory z prezidenta na Senát. „Chtěli bychom návrh upravit v druhém čtení a do té doby ho projednat se zástupci akademické obce,“ řekl Právu nový ministr školství Chládek.

To, že se nový premiér Bohuslav Sobotka se svými ministry pustili do práce s vervou, potvrdil jeden z nich. „Ministři mají sdělit, které návrhy chtějí stáhnout, aby to mohla v pondělí schválit vláda a aby pan premiér stačil doručit předsedovi sněmovny toto rozhodnutí,“ cituje Právo Jiřího Dienstbiera.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…