Dienstbier před lidmi zcela vážně: Všechny syrské uprchlíky bychom měli přivést do Evropy, v Turecku se k nim nechovají hezky. U nás jich potřebujeme dvacet až třicet tisíc ročně. A islámu se nebojte, je mírumilovný

12.11.2015 20:08 | Zprávy
autor: Jan Štěpán

REPORTÁŽ Dokážou se muslimové zapojit do společností s křesťanskými kořeny? Je vůbec správné nechat zaniknout některé africké a blízkovýchodní státy tím, že se přestěhují do Evropy? I taková témata řešily na půdě Slezské univerzity v Opavě osobnosti, jako jsou přední český filozof a publicista Václav Bělohradský a současný ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD). Beseda na téma migrační krize byla o to zajímavější, protože obě celebrity si zrovna vzájemně nenotovaly a na současný fenomén světové politiky mají ve více případech odlišné názory.

Dienstbier před lidmi zcela vážně: Všechny syrské uprchlíky bychom měli přivést do Evropy, v Turecku se k nim nechovají hezky. U nás jich potřebujeme dvacet až třicet tisíc ročně. A islámu se nebojte, je mírumilovný
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci v mezinárodním vlaku v Břeclavi ještě v klidu sedí, za chvíli je vyvede policie

„Celé dvacáté století byla válka, a ta měla skončit v roce 1989. To se ale nestalo, protože se zapomnělo uklidit třetí svět, africké a asijské státy, kde ty nejvýznamnější mocnosti vedly svoji studenou válku. Rusové tam dosazovali diktátory, proti kterým pak Spojené státy bojovaly a ty země rozvrátily. Vždyť Tálibán přece vyzbrojili Američané, když Sovětský svaz vedl válku proti Afghánistánu, a tak to fungovalo v mnoha dalších zemích,“ popsal v úvodu diskuse profesor Bělohradský příčiny současné krize a pak připomněl, že také Anglie a Francie tyto státy po staletí vykořisťovaly a pak „koloniální tužkou“ narýsovaly jejich nové hranice.

„Lidé tam žijí často v bídě, v otřesných životních podmínkách a ztratili veškerou naději. Proto jsme teď svědky jejich hromadného útěku ze třetího světa,“ doplnil známý filozof, který působí na mnoha světových univerzitách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obstrukce? Ústavní soud posvětil zbraň proti nim. Už Fialovi

10:59 Obstrukce? Ústavní soud posvětil zbraň proti nim. Už Fialovi

Zaseknutý parlament. To je výsledek „práce“ opozice a jejích obstrukcí. Podle zdrojů ParlamentníchLi…