Dnes je to 25 let, co byl popraven bývalý rumunský diktátor Ceaušescu

25.12.2014 9:04 | Zprávy

Dnes je to přesně čtvrt století, co byl se svou ženou popraven bývalý rumunský prezident Nicolae Ceaušescu. Nechal se titulovat například jako „Karpatský génius" nebo „Dunaj myšlenek". Ve své zemi nastolil jeden z nejhorších autoritářských režimů v Evropě. Sice se snažil o samostatné postupy, pod jeho vedením se ale z Rumunska stala jedna z nejchudších zemí v Evropě s nevídaným kultem osobnosti. Rumunsko nakonec jako jediná z bývalých komunistických zemí zaplatilo cestu ke svobodě krví. Ceaušescu byl se svou ženou Elenou popraven 25. prosince 1989.

Dnes je to 25 let, co byl popraven bývalý rumunský diktátor Ceaušescu
Foto: Romanian Communism Online Photo Collection
Popisek: Rumunská revoluce 1989 - tanky a milice na třídě Magheru v Bukurešti

Diktátor si dlouho neuvědomoval vážnost situace, a poté, co se vrátil z návštěvy v Íránu, svolal na 21. prosince na bukurešťské Palácové náměstí masové shromáždění, které mělo odsoudit vandalství" v Temešváru. Svůj projev na balkonu ústředního výboru strany ale ani nedokončil. Následující den kolem poledne s manželkou a několika dalšími lidmi před rozlíceným davem uprchl vrtulníkem. Záhy byli dopadeni a po krátkém procesu je odsoudil vojenský soud za genocidu, podkopávání státní moci a rozvracení národního hospodářství k trestu smrti. Oba byli 25. prosince 1989 ve městě Targovište zastřeleni. Pohřben byl na hřbitově Ghencea v jižní části Bukurešti. Záběry popravy i rychlý proces vyvolaly ve světě velkou pozornost i rozpaky.

K moci se dostal v roce 1965

V roce 2010 si Ceaušeskova rodina vyžádala exhumaci ostatků rumunského diktátora i jeho ženy Eleny, aby se potvrdilo, že jsou skutečně pohřbeni na bukurešťském hřbitově Ghencea. Genetické testy pravost ostatků potvrdily.

Ceaušescu se narodil 26. ledna 1918 ve vesnici Scornicešti. Jako chlapec odešel do Bukurešti, kde pracoval jako obuvnický učeň, a v 18 letech vstoupil do tehdy ilegální komunistické strany. Během války střídal činnost v ilegalitě s pobytem ve vězení. Po válce pracoval v různých stranických funkcích a ve vládě a byl také vrchním politrukem armády. K moci se dostal v roce 1965, kdy byl zvolen generálním tajemníkem ÚV strany. O dva roky později stanul v čele Státní rady (kolektivní hlavy státu).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rumunské volby: Vládne suchý zákon. Potkali jsme fanoušky Simiona i poznámky o fašounech

16:41 Rumunské volby: Vládne suchý zákon. Potkali jsme fanoušky Simiona i poznámky o fašounech

„Simiona, to je jasný. Nechci, abychom byli poskoky Bruselu, Centristi jsou na hovno,“ zmínil jeden …