Podle sociologa a odborníka na média Jaromíra Volka důvěra v média mezi lidmi neustále klesá. Jedněmi z nějvětších slabin veřejnoprávních médií jsou podle sociloga ty, které jsou dány mediální legislativou a činí veřejnoprávní média přímo závislými na sněmovních politických stranách. „Ty mohou snadno jejich pozici destabilizovat, mohou si vynutit změnu jejich fungování prostřednictvím mediálních rad, které mají klíčovou pravomoc volit generálního ředitele,“ dodal.
Druhou klíčovou páku na média veřejné služby, která má silný vydírací potenciál, pak podle Volka mohou nasadit sněmovní strany formou rozhodnutí o výši poplatku za rozhlasové a televizní vysílání. „Nejenže zde neexistuje automatická indexace poplatku, která by kopírovala například inflaci, ale čistě teoreticky může sněmovní většina poplatek i snižovat,“ řekl socilog médií a dodal, že to by znamenalo spuštění procesu řízené likvidace ČT a ČRo.
Pokud by k něčemu takovému skutečně došlo a České televizi či Českému rozhlasu hrozila likvidace ze strany politiků, záleželo by prý, kolik lidí by se za tato média postavilo. „Záleželo by, jestli by jich bylo tolik, aby rozhodující politické síly usoudily, že by jim oslabování médií veřejné služby ubralo voliče,“ míní Volek. A postavili by se občané za veřejnoprávní média? ,,,Otázka není, zda by se někteří lidé za ČT či ČRo postavili, ale zda by jich bylo tolik, aby rozhodující politické síly usoudily, že by jim oslabování médií veřejné služby ubralo voliče. Nejsem si tím tak jistý. Situace se od doby boje o Kavčí hory v roce 2000 zhoršila. Tehdy se počet podporovatelů ČT pohyboval ve statisících. Dnes zjevně není podpora tak silná," obává se odborník.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab