Dnes večer si pusťte televizi. U Jílkové se bude řešit velmi závažné téma

04.02.2016 15:50

Mělo by u nás proběhnout referendum o vystoupení z Evropské unie? A byl by odchod z EU pro Českou republiku ekonomickou sebevraždou, nebo krokem ke svobodě a prosperitě? O tom se bude dnes večer diskutovat na prvním programu veřejnoprávní televize v pořadu Máte slovo.

Dnes večer si pusťte televizi. U Jílkové se bude řešit velmi závažné téma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková

Impulsem pro Českou televizi uspořádat debatu na toto téma byl zřejmě podzimní průzkum agentury STEM, z něhož vyplývá, že většina obyvatel ČR je nespokojena s členstvím v Unii a 62 % by proto hlasovalo pro vystoupení z EU.

S moderátorkou Michaelou Jílkovou bude ve studiu diskutovat devět hostů. Čtyři zastánci vystoupení, čtyři zastánci setrvání v EU. Devátý pak nemá na celý problém vyhraněný názor.

Poslanec, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura kritizuje na EU hlavně to, že migrační vlnu způsobila tím, že podpořila toleranci nelegálního překračování hranic.

Ekonom a člen občanského sdružení Reformy.cz Vít Jedlička považuje EU za veskrze socialistický projekt, který výrazně poškozuje naši prosperitu.

Hudebník Aleš Brichta je pro vystoupení z EU. Myslí si totiž, že původní společenství nezávislých rovnoprávných států se změnilo v kolonie pod koloniální nadvládou, bez samostatných rozhodovacích pravomocí.

Penzista z Říčan Ivo Petřík je toho názoru, že vystoupení z EU by bylo politicko-ekonomickým hazardem s obtížně předvídatelnými následky a s okamžitou jásavou reakcí Ruska.

Ekonom Miroslav Zámečník se domnívá, že po vystoupení z EU bychom si v žádném případě současný ekonomický vývoj neudrželi.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek se obává, že následky osamostatnění pro ČR by byly při stávající situaci fatální. „Evropa naléhavě potřebuje probuzení ze sladké nevědomé hibernace, umělého spánku. To však neznamená, že by ČR měla toto společenství opouštět,“ říká k tomu.

Naopak majitel úklidové firmy z Plzně Tomáš Bursa si myslí, že pomalu a nenápadně směřujeme tam, kde jsme v roce 1989 zvonili klíči. „Celá naše slavná EU, byla možná poskládána i v dobré víře s provázející dobrou myšlenkou, ovšem časem se z toho stal na daňové poplatníky obrovský podvod,“ míní.

Student VŠE Michal Mec tvrdí, že naše země není dostatečně ekonomicky silná na to, aby mohla členství v EU odmítnout.

Politolog ze Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Valeš v současné době vidí na našem členství v EU více pozitiv než negativ. „Jsme exportně závislá země a naše současná pozice je jednoznačně daná, také si ale myslím, že alternativa pro ČR existuje,“ uvedl.

Pořad Máte slovo vysílá ČT 1 dnes od 21:10.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…