Do cvičení Ample Strike se oproti plánům nezapojí Kanaďané

3. 9. 2016 21:03

Mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2016 se oproti plánům nezúčastní kanadští vojáci. Do Česka na cvičení také nepřiletěl jeden polský bombardér Su-22. Z 24 avizovaných zahraničních letounů se tak do akce nakonec zapojí 23 letounů a vrtulníků. ČTK to dnes sdělil mluvčí cvičení Tomáš Maruščák. Všechny stroje podle něj během pátku a soboty do Česka doletěly bez komplikací. V neděli již nad Českem proletí americké bombardéry B-1 a B-52.

Do cvičení Ample Strike se oproti plánům nezapojí Kanaďané
Foto: archiv
Popisek: Boeing RC-135V Rivet Joint 64-14846 Electronic Intelligence Aircraft - ilustrační foto
reklama

Jedno z největších vojenských cvičení, která se na českém území konají, ja naplánováno od 30. srpna do 20. září. Zaměřeno je na výcvik leteckých návodčích, tedy specialistů, kteří jsou takzvanýma očima letců. Navádí piloty často daleko z týlu nepřítele k přesnému zničení cíle.

Do neděle mají vojáci v plánu přesun lidí i materiálu do místa cvičení. Na Libavé tak již je i pětice amerických vrtulníků AH-64 Apache a v Boleticích tři české bojové vrtulníky Mi-24/35. V neděli jsou v plánu seznamovací lety, do kterých se zapojí i americké vrtulníky Apache a bombardéry B-1 a B-52 nebo polské bombardéry Su-22. Ty chtělo původně polské velení do Česka poslat čtyři, nakonec to bude o jeden méně. „Musíme si uvědomit, že záleží vždy na aktuálních možnostech zahraničních účastníků, jakými silami a prostředky se nakonec do mezinárodních cvičení zapojí,“ uvedl ke změnám řídící cvičení Zdeněk Bauer. Změny podle něj rozsah scénářů neovlivní. Do Česka také nedorazil tým leteckých návodčích z Kanady, cvičení se tak zúčastní 292 zahraničních vojáků.

I přes neúčast kanadských návodčích podle armády počet cvičících týmů neklesne. Prostor pro výcvik kanadských návodčích převzala Litva, která své vojáky rozdělí na dva týmy.

V příštích dvou týdnech bude na území České republiky cvičit celkem 16 zahraničních armád aliančních a partnerských zemí. Ample Strike 2016 je určen ke sladění činnosti předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemích jednotek. „Právě efektivní spolupráce vzdušných a pozemních sil je jednou z odpovědí na současné ozbrojené konflikty,“ poznamenal velitel Vzdušných sil Armády České republiky Jaromír Šebesta.

Do cvičení se zapojí 23 kusů zahraniční letecké techniky a deset letounů a vrtulníků české armády. Kromě necelých 300 zahraničních vojáků v něm bude cvičit asi 1000 českých vojáků a 180 příslušníků aktivní zálohy, kteří budou mít na starosti ostrahu náměšťského letiště.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…