Do koalice nejdeme, řekl poslanec KSČM. Někteří jejich poslanci pořád váhají. Pak se ke komunistům vyjádřila Valachová

10.07.2018 22:41

Hosty Událostí, komentářů České televize byli poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) a komunistický poslanec Stanislav Grospič. A tématem bylo zítřejší vyjádření důvěry vládě.

Do koalice nejdeme, řekl poslanec KSČM. Někteří jejich poslanci pořád váhají. Pak se ke komunistům vyjádřila Valachová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová

„Vstup do koalice nehrozí. Programové body jsme probírali velmi pečlivě, i programové prohlášení. Samozřejmě jsme se podíleli na formách programového prohlášení,“ poznamenal úvodem Stanislav Grospič ke dnes podepsanému tolerančnímu patentu mezi ANO a KSČM.

Anketa

Kdyby to bylo na vás, zvedli byste ruku pro důvěru vládě Andreje Babiše?

65%
35%
hlasovalo: 13343 lidí

„Deklarovali jsme, že v podstatě naše primární tolerance se týká odblokování situace, co se týče vlády. Protože nebudeme členy této vlády, chtěli jsme si rovněž zachovat volné ruce. Chceme, aby náš vliv byl úměrný výsledkům naší strany. Chceme také dosáhnout toho, abychom měli možnost realizovat tu základní stěžejní část našeho programu,“ dodal Grospič.

Mezi ČSSD a KSČM neexistuje v tuto chvíli žádný vztah. „My ale vstupujeme do menšinové vlády hnutí ANO. Máme dojednaný program, dojednané personálie,“ řekla Valachová. „Sociální demokracie nijak nejásá nad tolerancí komunistické strany, na druhou stranu volby nějak dopadly,“ uvedla. „Vlajkovou lodí sociální demokracie je sociální bydlení, a to rozhodně chceme prosadit,“ dodala. Tolerance komunistů je pro ČSSD podle slov Valachové citlivou záležitostí. 

Grospič se pak vyjádřil k tomu, zda KSČM má nějakou dohodu bokem s hnutím ANO. „Neexistuje žádná taková dohoda. V podstatě my o to ani neusilujeme. Chceme plnit kontrolní funkci,“ sdělil Grospič. Následně přiznal, že se například se sociální demokracií liší v zahraniční politice. 

Zítra všichni komunisté podpoří vládu, jak však uvedla Česká televize, váhá například Miroslav Grebeníček (KSČM). „Měl bych, ale možná se postavím na zadní,“ citovala Grebeníčka moderátorka Světlana Witowská. 

„Chceme mít záruky, že se obrátí politika ve prospěch většiny lidí,“ sdělil k tomu, proč se komunisté rozhodli podpořit vládu, Grospič. Valachová následně byla velmi překvapená z toho, že prvním místopředsedou Poslanecké sněmovny je předseda KSČM Vojtěch Filip. Domnívala se, že jím je Tomáš Hanzel z ČSSD. „Ten je místopředsedou,“ prozradil jí moderátor Martin Řezníček.

„Já o tom samozřejmě vím,“ řekl Grospič překvapené Valachové závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili

11:15 VIDEO Proč nejedete jinam! Tihle neutíkají z války... Aktivisté vysadili na ostrově Lampedusa další imigranty. A místní se do nich tvrdě pustili

Italský ministr vnitra Matteo Salvini ustoupil premiérovi Giuseppe Contemu. Itálie v sobotu povolila…