Do některých schránek přišel leták, který Babiše spojuje s StB

21.10.2013 16:38

Do schránek některých domácností byl dnes doručen leták, který zobrazuje podnikatele a lídra hnutí ANO Andreje Babiše jako agenta československé tajné policie StB. Leták nechal vyrobit bývalý člen ODS Tomáš Hrdlička. ČTK řekl, že jej vytvořil kvůli tomu, že ho Babiš urazil. Leták by měl být doručen do všech poštovních schránek v Česku. Babiš se proti letáku ohradil, podle něj má jeho hnutí před volbami poškodit.

Do některých schránek přišel leták, který Babiše spojuje s StB
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Slovenský list Sme o víkendu napsal, že Babiš prý za komunismu donášel československé tajné policii StB v souvislosti s jednou z jejích operací, která se týkala zaměstnance jistého podniku. Deník se odvolával na informace z archivních dokumentů Státní bezpečnosti (StB), které dosud nebyly zveřejněny. Babiš spolupráci s komunistickou StB dlouhodobě popírá a žalobou u bratislavského soudu se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích StB coby agent veden neoprávněně.

Antikampaň má prý poškodit spíše ODS

Leták, který se objevil například ve schránkách některých pražských domácností, je nadepsán textem "Opravdový příběh Andreje Babiše alias agenta StB Bureše". Dokument vyzývá voliče k tomu, aby nevolili "bankrotáře, lháře a agenta levice, který má rozbít pravici". Hrdlička se k obsahu letáku nechtěl blíže vyjadřovat. "Vše, co jsem chtěl, jsem na něm sdělil," řekl ČTK. "Jenom bráním sebe jako voliče a člověka," dodal s tím, že si nekoupil Mafru jako Babiš a má tedy omezené možnosti, jak se bránit.

Babiš se domnívá, že za letákem je snaha poškodit jej a jeho hnutí ANO, které má podle průzkumů šanci dostat se do sněmovny. Hrdličku podezírá z antikampaně i šéf pražské ODS a bývalý primátor Bohuslav Svoboda, kterému někdo přelepil předvolební plakáty. Ve sloganu "Vyhnal jsem kmotry z Prahy, vyženeme je i z politiky", někdo vyměnil slovo kmotry za "ODSáky". Podle Svobody má tato antikampaň poškodit pražskou kandidátku ODS.

"Tyto pokusy jsou trapné, každý racionálně uvažující volič ví, že jde o podvrh. Víme, kdo je zadavatelem této negativní reklamy, bohužel ale pro to nemáme zveřejnitelné důkazy. Každý si ale domyslí, jaký opeřenec za tím stojí," uvedl v prohlášení Svoboda s evidentním odkazem na jméno Hrdličky.

Šíří o mně nesmysly, brání se Hrdlička

Ten ale odpovědnost za přelepování plakátu odmítl. Za své názory se prý umí postavit a podepsat se pod ně. "Určitě bych nikomu žádné nosiče neničil, odsuzuju to," řekl. "To, že panu Svobodovi haraší, to je už veřejně známá informace. Já si myslím, že mu jenom přeskočilo," dodal. Hrdlička a Svoboda jsou nepřáteli, Svoboda stál za vyloučením Hrdličky ze strany. Heslo Svobody o vyhnání kmotrů odkazuje právě na odchod Hrdličky z ODS.

Hrdlička současnou kampaň ODS zkritizoval a označil ji jako "antikampaň". Zároveň odmítl, že by financoval kampaň dalším politickým stranám, jak se několikrát objevilo v médiích. Spojován je především s hnutím Hlavu vzhůru!. "Jsou to samozřejmě nesmysly," poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…