Do vřavy kolem sochy sovětského maršála Koněva se vložil i šéf komunistů

30.08.2019 18:46

Předseda KSČM Vojtěch Filip se dnes na svém twitterovém účtu vyjádřil k tomu, že radnice Prahy 6 zakryla sochu sovětského maršála Ivana Koněva plachtou. Během odpoledne ji pak neznámý pachatel – podle deníku N šlo o proruského aktivistu Jiřího Černohorského – strhnul. Radnice ji v podvečer vrátila na své místo.

Do vřavy kolem sochy sovětského maršála Koněva se vložil i šéf komunistů
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip

„Tzv. političtí hrdinové na Praze 6 (TOP 09 a další) se ukázali jako zcela neschopní. Umí jen rozdmýchávat vášně, ale neumí řešit následky, které ve společnosti vyvolají. Neumí se postavit vandalům a ochránit majetek, který mají spravovat. Řeči, to jim jde, ale skutečná práce ne,“ poznamenal Filip.

Tzv. političtí hrdinové na Praze 6 (TOP 09, a další) se ukázali jako zcela neschopní. Umí jen rozdmýchávat vášně, ale neumí řešit následky, které ve společnosti vyvolají. Neumí se postavit vandalům a ochránit majetek, který mají spravovat. Řeči to jim jde, ale skutečná práce ne.

— Vojtěch Filip (@vojtafilip) August 30, 2019

Radnice Prahy 6 dnes zakryla sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Nechala kolem ní postavit lešení a pokryla ho plachtou. Důvodem je snaha ochránit pomník před vandaly, řekl ČTK mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Plachtu kolem 13:00 z lešení strhl podle serveru iDNES.cz aktivista Jiří Černohorský. Radnice ji v podvečer nechala na místo vrátit. Pomník je předmětem sporu s Ruskou federací, šestá městská část navrhuje, aby byl přesunut na zahradu ruského velvyslanectví v Praze.

Plachta byla zpět na lešení namontována před 17:00. Na místo podle Šrámka dorazí také firma, která pomník vyčistí od červené barvy, kterým ho někdo minulý týden polil. Kvůli stržení plachty radnice požádala strážníky o zvýšenou ochranu. „Byli jsme požádáni ze strany úřadu o přítomnost hlídky strážníků, která by měla dohlížet na veřejný pořádek s ohledem na nové zajištění sochy,“ uvedla mluvčí městské policie Irena Seifertová.

„Dnešní činy městských úřadů, jakož i jejich otevřené schválení nedávného aktu vandalismu názorně demonstruje, že pomník potřebuje ochranu především před samotným vedením Prahy 6,“ uvedlo na svém facebookovém profilu ruské velvyslanectví. Pokládá za pozoruhodné, že „radikální rozhodnutí zakrýt plachtou pomník věnovaný jednomu z těch, kdo zachránil Evropu před hrůzami nacismu“, padlo v předvečer 80. výročí začátku druhé světové války.

Případ stržení plachty řeší policisté. „Zabýváme se tím. Muž byl předveden na služebnu k podání vysvětlení. Věc řešíme zatím bez konkrétních závěrů,“ řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pomník byl v minulosti několikrát poškozen, naposledy byl polit minulý týden červenou barvou. Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku a označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Ruské ministerstvo zahraničí pak kvůli kauze povolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti zhanobení pomníku. Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat.

Socha bude podle mluvčího Prahy 6 zakryta do doby, než se rozhodne, co s ní dál. O jejím osudu budou jednat 12. září zastupitelé Prahy 6. „Není to ale tzv. deadline, do kterého bude jasno. Ozvali se nám již dva zájemci, kteří by ji chtěli do svých muzeí. Uvidíme, jak se diskuse vyvine,“ řekl Šrámek. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) sochu v uplynulých dnech nabídl ruskému velvyslanectví, aby ji umístilo do své zahrady. Podle Šrámka zatím ambasáda radnici vyjádření k nabídce neposlala.

Ruský zastupitelský úřad je od sochy vzdálen vzdušnou čarou jen asi 1,3 kilometru, je také v Bubenči. V areálu sídlí i konzulární oddělení velvyslanectví. V Praze 6 nedaleko stanice metra A Hradčanská pak sídlí Ruské středisko vědy a kultury.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa. Ruská ambasáda v ČR v uplynulých dnech uvedla, že vandalský čin zavinila i radnice Prahy 6 tím, že na něj tabulku umístila.

Vedení magistrátu se letos rozhodlo, že nevrátí na Staroměstskou radnici pamětní desku k osvobození Prahy maršálem Koněvem. Také to vyvolalo kritiku ruské strany.

Koněv (1897–1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu. V padesátých letech se stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je to tu, Rusové otevírají novou frontu. 70 km od Charkova

11:29 Je to tu, Rusové otevírají novou frontu. 70 km od Charkova

Ruské jednotky zaútočily v noci na pátek na pohraniční město Vovčansk, vzdálené od Charkova necelých…