Chirurg a zakladatel think-tanku Ministr zdraví – jehož cílem je do roku 2030 v Česku prodloužit dobu prožitou ve zdraví o 5 let – Tomáš Šebek v rozhovoru v pořadu Osobnost plus pro Český rozhlas hovořil o důležitosti efektivní práce s chybami ve zdravotnictví. „Je důležité rozklíčovat, jak s těmi chybami začít lépe pracovat, abychom se někam my jako jednotlivci i jako celá společnost posunuli,“ uvedl chirurg. A upozornil, že se nesnaží hrát si na mudrce, ale vychází z osobní zkušenosti, kdy během svého působení v irském zdravotním systému v letech 2010–2011 pozoroval, jakým způsobem se ve zdravotnictví systematicky přistupuje k chybám.
Odpověď na otázku, proč se lidé a lékaři v Česku tolik bojí dělat chyby, nachází už v samotném vzdělávání, kde je předpokládáno, že lidé jsou v tom co dělají dobří, a chyba automaticky znamená trest. V Irsku naopak se mladí lékaři, v bezpečných situacích či v simulacích, snaží dělat chyb co nejvíc a poučit se z nich. „Už jen schopnost o chybě mluvit dává velkou šanci, že situace dobře dopadne… Prostě pokud udělám chybu, okamžitě to na sebe prásknu, a ten systém se těmi chybami neustále zlepšuje,“ vysvětlil Šebek.
Podobnou chybu vidí Šebek i v českém zdravotnictví, které je často prezentováno jako dokonalé a bezchybné. Podle něj jde o mylné vnímání, které brání potřebnému rozvoji a zlepšení. „Neustále se o něm bavíme, že je dokonalé. To znamená nechybuje, všechno máme perfektní a ostatní nám ho můžou závidět,“ řekl chirurg. Pravda je to ovšem jen do určité míry, a to pouze díky setrvačnosti. „Ale podle mě už dávno jedeme z kopce,“ prohlásil.
Největší překážku rozvoje českého zdravotnictví Šebek vidí v neochotě přiznat si chyby a v pomalosti v mnoha oblastech. Navrhl, že řešením by bylo vytvoření systému, který by s identifikovanými chybami pracoval. „Ideálně bez politického vlivu nebo nadpoliticky, nad funkční období jedné politické garnitury,“ dodal chirurg.
„Za mě jako za lékaře, občana a možná do budoucna pacienta, by zdravotnictví mělo primárně zajišťovat zdraví. Ale my se pořád bavíme o penězích, o barácích, o lékařích, o zdravotnickém personálu. Velmi málo se bavíme o pacientovi,“ řekl Šebek. A že je toho názoru, že zdravotnictví by mělo prioritně zajišťovat zdraví lidí, protože zdraví občané přinášejí společnosti prosperitu, lepší důchody a další benefity. „Já jsem hrozně překvapený, že zdravotnictví na tohle celá léta nemyslí a kvůli tomu máme v České republice život strávený ve zdraví 62 let,“ poukázal na nepoměr mezi Českem a severskými zeměmi. Například ve Švédsku je průměrná doba strávená ve zdraví 72 let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
financování , ministerstvo zdravotnictví , rozpočet , Šebek , zdravotnictví
autor: Alena Kratochvílová
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 6 | 0
Další články z rubriky

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 10:08 Čím dál víc peněz na zbrojení? Na pořadu je zákon o referendu, říká Zaorálek