Za klima protestovali v pátek dopoledne opět středoškoláci, ale i rodiče malých dětí v Liberci. Tentokrát se sešli „u vodotrysků“ v ulici 5. května. Nejdříve přečetli prohlášení organizátora akce Fridays for Future, v němž se obrátili na vládu, zákonodárce i občany. „Na podzim loňského roku vydal mezivládní panel pro změnu klimatu při OSN zprávu, ve které varuje před riziky spojenými s klimatickou změnou. Abychom do roku 2050 přestali produkovat emise, musíme začít jednat hned. Podle této zprávy máme posledních dvanáct let na to, abychom odvrátili nenávratné poškození ekosystému. Vliv klimatických změn vidíme všude kolem nás. Ať už je to sucho, povodně, hurikány, velké výkyvy počasí. Podílejí se na společenských problémech, jako jsou válečné konflikty nebo tolik zmiňovaná migrace. Pokud okamžitě nezačneme jednat, tyto problémy nás čekají v mnohem větší míře,“ varuje prohlášení pátečníků. Podle nich politici zavírají oči před vědeckými poznatky a varováními. „Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny, nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou,“ konstatují. „Vyzýváme politiky, aby začali neprodleně jednat a učinili nezbytné kroky k emisním limitům. Jako studenti středních škol jsme znepokojeni postojem společnosti, politiků ke změně klimatu. Rozhodli jsme se proto jednat,“ sdělili.
Člověk planetě škodí, ničí ji a likviduje
Po tomto prohlášení byla hudební vsuvka a pak se přítomní vybaveni transparenty a provolávajíce hesla vydali na pochod městem. Po návratu na původní místo pokračovali projevy. Vystoupila ekoložka Dagmar Najmanová. „Globální oteplování existuje. To je fakt. Existuje na něj spoustu úhlů pohledu,“ uvedla a několik jich vyjmenovala. „Teorií je spousta. Ale co je jisté, je to, že člověk planetě Zemi škodí, že ji ničí a likviduje. To vidíme všude kolem nás. Snižuje se obrovsky druhová rozmanitost, vymírají druhy, ve velkých městech se nedá pořádně dýchat,“ konstatovala ekoložka.
„Lidské odpady najdeme na těch nejnepředstavitelnějších místech, jako jsou vrcholy osmitisícovek, propasti, nebo vnitřnosti velryb. Zastavujeme půdu a trávíme ji jedy,“ upozornila na nepochybný fakt. „Snažit se o zlepšení stavu životního prostředí je prostě nezbytné. To nemůže nikdo zpochybňovat. Nic dokonalejšího než příroda neexistuje,“ domnívala se. „My ovšem kácíme, betonujeme, asfaltujeme a odvodňujeme. A pak se divíme, že nám chybí voda a země se proměňuje v prašnou poušť. Nikdy jsem si nemyslela, že budu patřit k těm bláznům, co se přivazují ke stromům. Čím déle se ale ochranou přírody zabývám, tím více se můj pohled mění,“ přiznala Najmanová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban