Dobešův náměstek hájí reformu vysokých škol: Zákon pomůže „starším“ studentům

06.09.2011 16:44

Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm pro Český rozhlas vysvětlil, proč nový návrh reformy zákona o vysokých školách pomůže studentům starším 26 let. Zákon by měl totiž věkovou hranici studenta změnit a posunout a to kvůli povinnému placení zdravotního a sociálního pojištění. Sociální výhody by tak mohli mít i studenti starší třiceti let.

Dobešův náměstek hájí reformu vysokých škol: Zákon pomůže „starším“ studentům
Foto: Hans Štembera
Popisek: NEPOUŽÍVAT Vysvědčení, ilustrační foto
Současný zákon vysokoškolákům diktuje, aby všechny stupně univerzitního vzdělání dokončili do svých 26 let. Nepřijdou tak o zdravotní a sociální pojištění, které jim platí stát. Návrh reformy, které zamíří do vlády, ale toto pravidlo změní. Nový věkový limit pro studium na vysoké škole se totiž posune. K zatížené státního rozpočtu tím však prý v žádném případě nedojde.

Český rozhlas v této souvislosti připomněl, že zákon je nutný už proto, že někteří vysokoškoláci během studia odcházejí do zahraničí na pracovní stáže, nebo na čas pracují v oboru, aby získali praxi.

„Přibližují se tak evropskému trendu studia, což odpovídá i skladbě vysokoškolských programů. Přicházejí ale o výhody a v rozpočtu musí počítat s placením pojištění. V budoucnu by se to ale mohlo změnit," zmínil k tomu rozhlas.  

 „My jsme rozdělili dlouhé vzdělávací studijní programy na bakalářské a magisterské, umožnili jsme studentům přerušit studium mezi bakalářským a magisterským a magisterským a doktorským. Nebo třeba po maturitě, když se student hned nedostal na vysokou školu, tak také ztratil jakoby rok. A pokud ztratil takto rok mezi jednotlivými stupni vzdělávání, tak ale ztrácí nárok na finanční pomoc, protože pak už se nevejde do těch 26 let, aby měl nárok nejenom na zaplacení zdravotního pojištění státem, ale aby měl i nárok na úhradu různých sociálních dávek, výhod, slev na dopravu a podobně," vysvětlila pro rozhlas Simona Weidnerová z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy.

Studia musí začít před třicátými narozeninami

Nově by na sociální výhody nyní mohli dosáhnout i studenti starší třiceti let. Ovšem jen ti, kteří začnou studovat nejpozději před třicátými narozeninami a nepřekročí délku studia příslušného programu.

„Že to není dítě, které rodina posílá do školy, ale že je to dospělý člověk, který je samostatnou sociální jednotkou. Všechny dávky, které budou přímou podporou ve studiu, budou mířit do kapes studenta. Čili nebude to limitováno 26 lety věku," uvedl k tomu náměstek ministra školství Ivan Wilhelm.

Podle rozhlasu změnu studenti vřele vítají. „Když někdo přijede po čtyřech letech ze zahraničí a chce začít studovat univerzitu, pro společnost, pro Českou republiku jako takovou, to může mít o hodně větší přínos, než když student jde studovat hned po střední škole. Je to ten student, který přijede se zkušenostmi ze zahraničí, už ví, proč tu vysokou školu chce studovat," dodal Michal Novák z České studentské unie.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opice! Asi brzo umře. Čaputová si vyslechla svoje. A pak přišla rána Babišovi

19:45 Opice! Asi brzo umře. Čaputová si vyslechla svoje. A pak přišla rána Babišovi

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila jako host v pořadu Inkognito vysílaném v TV JOJ. Ni…