Docent udeřil: Společnost není rozdělená, je sjednocená. Jen někteří slouží globálním mocnostem!

12.12.2017 6:41 odp.

Docent Radim Valenčík se zamýšlí nad tím, proč je česká společnost tak rozdělená. V jednu chvíli ovšem dospěl k názoru, že společnost není rozdělená, společnost je sjednocená, jak údajně ukázaly nedávné sněmovní volby. Radim Valenčík má za to, že důležitá otázka zní jinak. Máme se prý spíše ptát, kteří lidé se odrodili od své vlastní země a slouží globálním mocnostem.

Docent udeřil: Společnost není rozdělená, je sjednocená. Jen někteří slouží globálním mocnostem!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík

„Vždy – mj. jak ukázaly i výsledky nedávných voleb – v poslední době dochází ke sjednocování lidí v naší zemi. Lidem dochází, o co jde, a z toho jsou někteří, kteří se už dávno od naší země odrodili, kteří udržují svoji pozici jen jako slouhové současné globální moci, velmi nervózní,“ napsal Valenčík.

České společnosti podle jeho názoru škodí lidé, kteří nálepkují své spoluobčany. Příkladem může být chování bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který zkritizoval Miloše Zemana za to, že prezident vystoupil na konferenci SPD. Dienstbier udělal podle Valenčíka chybu, když s prezidentem nevedl diskusi o Zemanových tezích, nýbrž jen Zemanovo vystoupení odsoudil. Tohle kádrování české společnosti škodí.  

Ti, kteří nálepkují, prý mají pocit, že jsou lepší než obyčejní lidé. To se prý v minulosti stalo i komunistům. A 17. listopadu 1989 za to zaplatili ztrátou moci. Lidé už před listopadovými událostmi získali pocit, že komunističtí papaláši žijí odtrženi od obyčejných občanů. Čechoslováci si řekli, že musí sami prosadit změnu, protože jinak se jí nedočkají. Dnes by to podle docenta mohlo skončit stejně.

„To, že se historie opakuje, je dáno i tím, že normální lidé si vždy dokázali uhájit moc jen po poměrně krátkou dobu. Po čase jim noví papaláši zase přerostou přes hlavu. Ještě nějakou dobu se normální lidi budou muset učit, jak tomu zabránit, jak vytvořit společnost, ve které nebudou ti, co místo argumentů kádrují, co používají dvojí metr, co jsou ochotni k naplnění svých ambicí přisluhovat zlu, těmi, kdo rozdává moudra. Ale při každé nápravě selhání „mocných“ se tomu naučí o trochu víc. Chce to trochu paměti a ne jenom té, která se omezuje jednou generací,“ uzavřel Valenčík.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

20:20 Knihkupci odmítnuta, přesto se Hamplovy knihy prodaly tisíce. Zásadní objev? Ben Kuras ho předložil

Ben Kuras se v recenzi psané pro ParlamentníListy.cz věnuje knize sociologa Petra Hampla Prolomení h…