Dochází k byznysu s chudobou, varuje odborník. Vládu ale pochválil

06.06.2014 22:55

Vláda chystá novelu zákona o hmotné nouzi a nový zákon o sociálním bydlení. Mají zabránit zneužívání dávek na bydlení ze strany majitelů domů a ubytoven. Vládní iniciativu v Událostech, komentářích ocenil Libor Prudký z Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd UK.

Dochází k byznysu s chudobou, varuje odborník. Vládu ale pochválil
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno
reklama

Prudký ale zároveň připomněl, že zákon o sociálním bydlení zdaleka problémy nevyřeší. „Nejde jenom o zákon o sociálním bydlení. Je ale dobře, že se tím konečně vláda zabývá, a pokud jde o ty podmínky samotné, mělo by se jednat v prvé řadě o zákon o hmotné nouzi, který by měl stanovit podstatně jiná pravidla pro vyplácení dávek,“ uvedl.

V byznysu jsou zapojeny i obce

Zatímco nyní se dávky vyplácejí na osobu, změnu k lepšímu by přinesly výplaty na metr čtvereční v příslušných domácnostech. „Situace je tristní, protože dochází k něčemu, co je skutečně zavrženíhodné, a sice k byznysu s chudobou. Výplaty dávek jsou totiž vázány na osobu. Kdyby se však situace radikálně změnila v neprospěch podnikatelů, mohlo by se stát, že se až tisíce lidí ocitnou na ulici,“ prohlásil Prudký s tím, že je třeba postupovat opatrně.

A připomněl, že „máslo na hlavě“ mají v některých případech i samotné obce. „Slavné rozhodnutí o spojení úřadů práce a sociálních pracovníků vedlo k tomu, že sociálních pracovníků je tak málo, že se nemohou zabývat konkrétními případy. Navíc přímo na tom byznysu se některé obce podílejí,“ podotkl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…