Dočkáme se po brexitu i exitu Slovenska? Kotleba sbírá podpisy pro referendum

01.07.2016 21:55

Prvního července se Slovensko ujalo předsednictví Evropské unie. Symbolického data ovšem využila i Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Stranu tohoto radikálního politika označil prezident Zeman za neofašistickou. A právě tato strana chce zařídit odchod Slovenska z EU a NATO.

Dočkáme se po brexitu i exitu Slovenska? Kotleba sbírá podpisy pro referendum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proslovu se ujímá župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba
reklama

Deník Právo přinesl informace o tom, že se na Slovensku rozbíhá specifická akce. Současně se startem slovenského předsednictví v EU spustil Marian Kotleba podpisové akce pod petici za vystoupení Slovenska z EU. Rád by zřejmě zopakoval brexit.

„Tuto aktivitu vnímáme nejen jako potřebnou i vzhledem k rozhodnutí Velké Británie, ale i jako prostor pro celospolečenskou diskusi o skutečných výhodách a skutečných nevýhodách členství Slovenské republiky v Evropské unii a v Severoatlantické alianci,“ řekl Kotleba, který předpokládá, že petice poběží přes rok. Kotleba EU chápe jako novodobý žalář národů a NATO dokonce za zločineckou organizaci.

Pokud Kotleba získá 350 tisíc podpisů, prezident Andrej Kiska bude muset referendum vypsat. Platné však bude jen v případě, že volební účast dosáhne alespoň padesáti procent.

Referendum o vystoupení z EU napříč politickým spektrem odmítá drtivá většina politiků působících ve slovenské Národní radě. Odmítavě se k možnosti odchodu Slovenska z EU staví i europoslanec a předseda strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík, který konstatoval, že je Slovensko členem eurozóny a výhody členství v EU převažují nad nevýhodami. Podle průzkumů je většina Slováků nakloněna spíše setrvání v EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…