Doktor Pollert už pozoruje následky covidu: Strach a panika. Lidé se bojí jít k lékaři. Zatím jsme zažili jen předehru

18.06.2021 12:53

Známý lékař a vynikající sportovec Lukáš Pollert je jedním z těch, kteří během covidové pandemie hlasitě vyjadřovali své názory, za které byli nejen svými kolegy často kritizováni. Kritizoval řadu vládních protiepidemických opatření, obhajoval svobodu lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat a vystupoval proti tomu, aby česká společnost byla zastrašována a propadala panice. Vyhlídky na zlepšení podle něj nejsou příliš příznivé, covid v rozhovoru pro Echo24.cz označuje za pouhou „předehru“.

Doktor Pollert už pozoruje následky covidu: Strach a panika. Lidé se bojí jít k lékaři. Zatím jsme zažili jen předehru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lukáš Pollert

Deset měsíců zpátky Pollert prohlásil, že covid je v lecčems srovnatelný s chřipkou a že panika, do níž se společnost uvedla, je naprosto nepřiměřená, jeho slova se podle něj v čase jen potvrdila. „Dokonce i tu a tam nějaký profesor začal říkat, že to jako chřipka skutečně je. Stejné příznaky covidu a chřipky se prostě nedají oddiskutovat. Bylo to ode mne myšleno trochu jako návod pro laiky, aby příznaky poznali a připustili si, že může jít o covid a nepřiměřeně se nelekali,“ říká lékař.

Zmíněná panika podle něj způsobila větší škody než to, co ji spustilo. „Panika je ztráta kontroly. U obratu šílená panika taky zůstávám. S odstupem desíti měsíců bych ještě dodal, že tato panika nám ve společnosti odstartovala neblahý posun. Panuje strach: strach z návštěvy doktora, strach některých doktorů z návštěvy pacienta,“ dává za příklad.

Mnoho úmrtí nezpůsobil podle Pollerta totiž covid, ale selhání primární péče. „To jsem si nevymyslel, tuhle svou zkušenost mi vyprávějí lidi. Bohužel se tím může zpozdit vyšetření i o několik dní, což pak u starších a jinak nemocných lidí může vést k fatálním komplikacím,“ varuje.

Původní zdroj ZDE

„Všimněte si, že mnohým lékařům, těm kritičtějším, se dnes vytýká bagatelizace, zlehčování celé situace. Ale k úkolům lékaře patří pacienta zklidnit, situaci zmírnit. Protože stresová reakce způsobená strachem o život, například při kašli nebo jiné příčině dušnosti, vyvolá nebezpečný stav, kdy se organismus domnělým bojem o život rychle vyčerpá a může to skončit špatně,“ vysvětluje.

To vše přinesla koronavirová krize a mnozí doufají, že vysoká proočkovanost populace, která je součástí kolektivní imunity, přinese kýžené výsledky a vyvede nás z tohoto začarovaného kruhu ven. V tomto směru však Pollert není přiliš optimistický: „Covid je jen taková předehra,“ obává se, že to nejhorší nás teprve ještě čeká.

Pro ParlamentníListy.cz už dříve uvedl, že jsme spíše zažili takový „virový vánek“, řekl v květnovém rozhovoru.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle si se svolením EU zaplatíme: Likvidace průmyslu, LGBT školství. A když už jsme u ČT... Foldyna vytáhl Schwarzenbergovy účtenky

11:47 Tohle si se svolením EU zaplatíme: Likvidace průmyslu, LGBT školství. A když už jsme u ČT... Foldyna vytáhl Schwarzenbergovy účtenky

Česká republika má z unijního fondu obnovy získat 180 miliard korun. Poslanec Jaroslav Foldyna se za…