Deset měsíců zpátky Pollert prohlásil, že covid je v lecčems srovnatelný s chřipkou a že panika, do níž se společnost uvedla, je naprosto nepřiměřená, jeho slova se podle něj v čase jen potvrdila. „Dokonce i tu a tam nějaký profesor začal říkat, že to jako chřipka skutečně je. Stejné příznaky covidu a chřipky se prostě nedají oddiskutovat. Bylo to ode mne myšleno trochu jako návod pro laiky, aby příznaky poznali a připustili si, že může jít o covid a nepřiměřeně se nelekali,“ říká lékař.
Zmíněná panika podle něj způsobila větší škody než to, co ji spustilo. „Panika je ztráta kontroly. U obratu šílená panika taky zůstávám. S odstupem desíti měsíců bych ještě dodal, že tato panika nám ve společnosti odstartovala neblahý posun. Panuje strach: strach z návštěvy doktora, strach některých doktorů z návštěvy pacienta,“ dává za příklad.
Mnoho úmrtí nezpůsobil podle Pollerta totiž covid, ale selhání primární péče. „To jsem si nevymyslel, tuhle svou zkušenost mi vyprávějí lidi. Bohužel se tím může zpozdit vyšetření i o několik dní, což pak u starších a jinak nemocných lidí může vést k fatálním komplikacím,“ varuje.
Původní zdroj ZDE
„Všimněte si, že mnohým lékařům, těm kritičtějším, se dnes vytýká bagatelizace, zlehčování celé situace. Ale k úkolům lékaře patří pacienta zklidnit, situaci zmírnit. Protože stresová reakce způsobená strachem o život, například při kašli nebo jiné příčině dušnosti, vyvolá nebezpečný stav, kdy se organismus domnělým bojem o život rychle vyčerpá a může to skončit špatně,“ vysvětluje.
To vše přinesla koronavirová krize a mnozí doufají, že vysoká proočkovanost populace, která je součástí kolektivní imunity, přinese kýžené výsledky a vyvede nás z tohoto začarovaného kruhu ven. V tomto směru však Pollert není přiliš optimistický: „Covid je jen taková předehra,“ obává se, že to nejhorší nás teprve ještě čeká.
Pro ParlamentníListy.cz už dříve uvedl, že jsme spíše zažili takový „virový vánek“, řekl v květnovém rozhovoru.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab