Domov důchodců na kulaťáku zatím nebude. Investoři „hodili do tendru starosty Koláře vidle“

07.05.2018 18:10

Trojice objektů v Šolínově ulici z kraje Vítězného náměstí v Dejvicích se v dohledné době rekonstruovat pro účely sociálních služeb pro seniory nezačne. Trojice účastníků výběrového řízení sestávající ze stavebních firem a subjektů provozujících domovy pro seniory totiž do závěrečného termínu neodevzdala konkrétní nabídky. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v té souvislosti mluví o vlivu „negativní kampaně v rámci předvolebního boje“.

Domov důchodců na kulaťáku zatím nebude. Investoři „hodili do tendru starosty Koláře vidle“
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Objekty v Šolínově ulici čeká rekonstrukce a outsourcing

Radnici Prahy 6 se nepodařilo vyřešit otázku revitalizace domova pro seniory v Šolínově ulici na dejvickém Vítězném náměstí. Zájemci o rekonstrukci a následný provoz integrovaných sociálních služeb v trojici objektů totiž do závěrečného termínu výběrového řízení neodevzdali žádné konkrétní nabídky. Radnice, které starostuje syn známého diplomata Petra Koláře Ondřej Kolář (TOP 09), bude nyní zvažovat další postup. 

„Vybraní uchazeči, kteří se rok a půl podíleli na přípravě celého projektu, však nakonec své finální nabídky do 30. 4. 2018 nepředložili, což nás velmi nemile zaskočilo a překvapilo,“ uvedla v tiskové zprávě radní pro sociální politiku a zdravotnictví Prahy 6 Milena Hanušová. Samotný projekt byl přitom podle Hanušové „pečlivě připravován tak, aby byla většina potenciálních rizik přenesena na budoucího smluvního partnera – koncesionáře“, kterým by byl vítěz tendru.

Náklady na rekonstrukci objektů se podle odhadů měly pohybovat kolem 200 milionů korun, přičemž předpokládaná hodnota tendru podle informací vyvěšených na internetu činila 800 milionů.

Vítěz výběrového řízení měl podle podmínek tendru trojici domů v Šolínově ulici na pravé části Vítězného náměstí na vlastní náklady zrekonstruovat a rovněž upravit pro potřeby zařízení integrovaných sociálních služeb pro seniory.

Následně měl podle koncesní smlouvy získat právo v objektech sociální služby pro seniory provozovat, a to po dobu třiceti let. Součástí dohody pak byla garance třiceti lůžkových míst přednostně určených pro obyvatele Prahy 6.

Masivní petlice na vchodu do objektů (Foto: Jonáš Kříž)

Právě doba třiceti let se nelíbila opozici z řad Pirátské strany, o čemž koncem dubna ParlamentníListy.cz informovaly. Opozice proti tendru vypsala petici, a dokonce i podala podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Prahu 6 v současnosti trápí nedostatek volných lůžkových kapacit ve státních zařízeních pro seniory. Podle analýzy, kterou si tamní radnice nechala vypracovat na začátku volebního období, by nových lůžkových míst pro místní občany městská část potřebovala zhruba 300. Projekt v Šolínově ulici by podle původně nastavených pravidel pro občany městské šesté části přednostně garantoval jen zhruba desetinu.   

To, čím městská část neúspěšný tendr na revitalizaci bývalého domova pro seniory nahradí či zda eventuálně upraví podmínky, zatím není známé. „Informace je pár dnů stará. Jsme velmi nemile zaskočeni. Varianty možného vývoje musíme teprve projednat,“ sdělila ParlamentnímListům.cz radní pro zdraví a sociální politiku Prahy 6 Milena Hanušová (TOP 09).

Podle původních záměrů (z roku 2016) měla trojici objektů zrekonstruovat z veřejných peněz městská část. Revitalizaci objektu měla inženýrsky zajistit městem vlastněná společnost SNEO.

Krátce poté bylo však rozhodnutí revokováno. Podle informací od zdroje z řad opozice na Praze 6 došlo k přehodnocení na základě grémia starosty Koláře. Rekonstrukce objektu a posléze i provoz sociálních služeb měly být přeneseny na bedra soukromé společnosti, potažmo tedy investora.

V tiskové zprávě, kterou k věci radnice Prahy 6 vydala, starosta Ondřej Kolář zmiňuje tlak opozice a mluví o „negativní kampani proti projektu v rámci předvolebního boje“ vedenou Piráty. Ještě začátkem roku se přitom radnice v médiích chlubila tím, že sociální péči pro seniory v objektech obnoví a že „zahajuje revitalizaci“ objektů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

17:49 „Tisíce a tisíce proruských trolů zakřičelo bolestí!“ Trapas ODS pokračuje, radši ani nekoukejte

Koalice SPOLU spolu s komiky již dříve naložila premiérovi Andreji Babišovi. Nyní chce sejmout proru…