Donald J. Trump nastoupil, típnul migraci a je zde „husté“ svědectví: Úředníci se rozbrečeli! Vztekají se, stěžují si. Jsou z něj úplně v...

1. 2. 2017 9:13

Server The Intercept píše o náladách v americkém státním aparátu a reakcích úředníků na kroky Trumpovy administrativy. Stovky úředníků kritizují jeho rozhodnutí v oblasti imigrační politiky a ve státní správě panuje značně napjatá atmosféra.

Donald J. Trump nastoupil, típnul migraci a je zde „husté“ svědectví: Úředníci se rozbrečeli! Vztekají se, stěžují si. Jsou z něj úplně v...
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

Jak tvrdí nejmenovaný úředník z imigračního úřadu, rozhodnutí Donalda Trumpa zakázat dočasně přijímání uprchlíků a občanů ze sedmi muslimských zemích některé úředníky přinutilo k pláči. „Úředníci byli skutečně deprimováni, když si v pondělí ráno přečetli o tom novém opatření,“ líčí imigrační úředník s tím, že nyní již úřady nemohou vydat konečné rozhodnutí o udělení povolení pobytu ve Spojených státech.

Nesouhlas s Trumpovými opatřeními v oblasti imigrační politiky nevyjadřují anonymně jen úředníci, ale i ministryně spravedlnosti Sally Yatesová. Ta byla nakonec propuštěna, a jak zcela jasně avizoval prezidentův mluvčí Sean Spicer, podobný osud může čekat každého. „Buď se identifikují s novými opatřeními, nebo mohou jít. Jde nám o zajištění bezpečnosti Spojených států a to je také důvod, proč většina Američanů s prezidentem souhlasí,“ řekl předevčírem Spicer. 

Slova prezidentova mluvčího ještě přilila olej do ohně a zejména úředníci na ministerstvu zahraničí reagovali velmi ostře. „Několik úředníků bylo doslova vzteky bez sebe. Někteří moji kolegové si myslí, že Trumpovy kroky k větší bezpečnosti v zemi nepovedou. Spíš jen dojde k narušení vztahů s těmi sedmi muslimskými zeměmi a v muslimském světě porostou protiamerické nálady,“ uvedl jeden z nich.

Úředníci ve státní správě sice musí být loajální, ale od dob války ve Vietnamu mají možnost vyjadřovat své kritické názory na rozhodnutí prezidentské administrativy. Mají zaručenu názorovou svobodu a nemusí se obávat, že by je za jejich názory nadřízení sankcionovali. Za Obamovy vlády si jich tak například u tehdejšího šéfa resortu Johna Kerryho několik desítek stěžovalo na prezidentovu politiku v Sýrii.

Anketa

Jste zkorumpovaná pakáž, odbyl Andrej Babiš redaktorku pořadu Reportéři ČT. Vadí vám to?

10%
90%
hlasovalo: 9172 lidí

Této výsady nyní podle CNN využilo až 900 úředníků, kteří nesouhlasí s Trumpovým dočasným zákazem přijímání uprchlíků a občanů sedmi muslimských zemích. Odpůrci Trumpovy administrativy poukazují na to, že vedle zmiňovaného zhoršení vztahů s inkriminovanými muslimskými zeměmi a nárůstu protiamerických nálad ve světě prezidentovo rozhodnutí popírá americké hodnoty.

Dále upozorňují také na negativní ekonomické dopady, které podle jejich názorů nová opatření přinesou. Přes tvrzení mainstreamových médií však zdaleka nestojí proti Trumpovi celá státní správa. Jak ovšem s nadsázkou uvádí server The Intercept, úředníci jsou rozděleni a v kancelářích fakticky „vypukla válka“. Nelze přesně určit, v jakém poměru jednotliví státní zaměstnanci Trumpa podporují a nebo s jeho kroky nesouhlasí.

A to samé se dá říci o podpoře voličů. Média sice referují o desítkách tisíc demonstrantů, ale „taktně“ zamlčují výsledky průzkumů, kde Američané s dočasným zákazem vstupu imigrantů ve většině souhlasí. Veřejně také podpořily Trumpovu imigrační politiku odbory, které zastupují více než 21 000 imigračních úředníků. To je řádově více než CNN zmiňovaných kriticky naladěných 900 úředníků.

Buď jako buď, jen za několik málo dní ve funkci dokázal Donald Trump státní správu řádně rozhýbat a rozvířit debatu i ve veřejném prostoru. Lidskoprávní aktivisté z neziskového sektoru budou dále reptat, demonstrace i nadále pokračovat a ani média jistě nepoleví ve svém „objektivním“ posuzování reality. Dokud ale bude většina amerických voličů Trumpova opatření podporovat, nemá se 45. prezident Spojených států čeho obávat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…