Šéf Bílého domu Donald Trump v pátek znovu pohrozil zintenzivněním své obchodní války. Evropskou unii obviňuje z obchodního deficitu ve výši 250 miliard dolarů. Chce proto zavést 50% clo na zboží z EU od 1. června. Společnost Apple varoval, že může uvalit 25% clo na jakékoli iPhony vyrobené mimo USA. Výrobce iPhonů a EU podle prezidenta nedbaly jeho předchozích požadavků. Dvojí hrozba, šířená prostřednictvím sociálních médií, otřásla globálními trhy poté, co týdny deeskalace přinesly určitou úlevu. Index S&P 500 v úvodním obchodování klesl o 1,2 %, Nasdaq o 1,5 % a evropské akcie spadly o 1,7 %.
EU byla vytvořena za účelem zneužití USA
Akcie německých výrobců automobilů a luxusních společností, které patří k nejvíce ohroženým cly, po zveřejnění zprávy klesly. Také akcie společnosti Apple klesly o 3,7 %, stejně jako akcie dalších technologických gigantů. Trump pro své varování Applu neupřesnil časový rámec. V USA se ročně prodá více než 60 milionů telefonů, ale země nemá žádnou výrobu smartphonů.
„S Evropskou unií, která byla vytvořena primárně za účelem zneužití Spojených států v oblasti obchodu, se velmi těžko jedná. Její mocné obchodní bariéry, DPH, absurdní sankce vůči korporacím, nepeněžní obchodní bariéry, měnové manipulace, nespravedlivé a neoprávněné soudní spory proti americkým společnostem a další vedly k obchodnímu deficitu s USA ve výši více než 250 mld. dolarů ročně, což je číslo, které je naprosto nepřijatelné. Naše diskuse s nimi nikam nevedou! Proto doporučuji zavedení 50% cla pro Evropskou unii od 1. června 2025. Clo se nevztahuje na produkty vyrobené ve Spojených státech,“ napsal Trump na své síti Truth Social.
Celní hrozba EU přichází poté, co se viceprezident J. D. Vance v neděli setkal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a s italskou premiérkou Giorgií Meloniovou. Bílý dům zavedl 25% clo na dovoz oceli, hliníku a automobilů, a také základní 10% clo pro téměř všechny země. Pokud jednání během 90denní pauzy selžou, budou zavedena další „reciproční“ cla – v případě EU celkem 20 %. Devadesátidenní lhůta pro vyjednávání má vypršet 8. července.
Celkový vývoz EU do Spojených států v loňském roce dosáhl přibližně 500 miliard eur, přičemž třemi největšími vývozci byly Německo (161 miliard eur), Irsko (72 miliard eur) a Itálie (65 miliard eur). Mezi největší vývozní položky patřily podle údajů EU léčiva, automobily a autodíly, chemikálie a letadla.
„EU je jedním z Trumpových nejméně oblíbených regionů a zdá se, že nemá dobré vztahy s jejími lídry, což zvyšuje pravděpodobnost dlouhodobé obchodní války mezi těmito dvěma zeměmi,“ uvedla Kathleen Brooksová, ředitelka výzkumu ve společnosti XTB.
Vyrábět mají v USA a nikde jinde
Prezident Donald Trump také požaduje, aby se výroba iPhonů uskutečňovala výhradně ve Sojených státech. Hrozba, že uvalí 25% clo na dovážené iPhony, pokud Apple odmítne tyto smartphony vyrábět v USA, přichází poté, co se Trump ve středu v Bílém domě setkal s generálním ředitelem společnosti Apple Timem Cookem.
„Už dávno jsem informoval Tima Cooka z Applu, že očekávám, že jejich iPhony, které se budou prodávat ve Spojených státech amerických, budou vyrobeny a postaveny ve Spojených státech, nikoli v Indii ani nikde jinde. Pokud tomu tak nebude, bude muset Apple USA zaplatit clo ve výši alespoň 25 %,“ napsal Trump na Truth Social.
Návrat výroby a pracovních míst do USA je základním kamenem Trumpovy agendy „Amerika na prvním místě“. Trump minulý týden v Kataru kritizoval Cooka a prohlásil, že má „malý problém“ s tím, že technologický gigant využívá zařízení v Indii k výrobě iPhonů pro prodej v USA. Společnost Apple chce telefony pro americký trh vyrábět v Indii, aby snížila svou závislost na Číně a vypořádala se s cly. Výrobu plánuje přesunout do roku 2026.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.