Dostal flastr za lobbistu Janouška. Advokátní komora pozastavila výkon advokacie vlivnému žalobci známému z kauzy Nagyová
30.09.2018 19:00 | Zprávy
POD LUPOU Česká advokátní komora počátkem léta v tichosti pozastavila výkon advokacie bývalému náměstkovi vrchního státního zastupitelství v Praze Liboru Grygárkovi. Byla to právě osoba Libora Grygárka, která figurovala jako jedna z prvních při sběru informací v takzvané kauze Nagyová. Přestože detektivové Roberta Šlachty popsali o Grygárkovi stohy papíru, obžaloba na něj padla po letech až letos v zimě. Případ úzce souvisí s vlivným pražským lobbistou Romanem Janouškem.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová je vedena do soudní síně
reklama
Jak ParlamentníListy.cz zjistily, advokátní komora pozastavila Grygárkovi výkon advokacie už v červnu. Rozhodnutí pak nabylo právní moci počátkem července. Advokátní komora přistoupila k takto razantnímu řešení poté, co byla na Libora Grygárka podána obžaloba. Grygárek má výkon advokacie pozastaven do pravomocného ukončení svého trestního stíhání, tedy pravomocného rozsudku soudu. Pokud bude zproštěn obžaloby, bude moci v advokacii znovu pracovat. Problém spočívá v tom, že Grygárkova kauza není vůbec jednoduchá a není vyloučeno, že skutečně skončí zproštěním obžaloby, protože je důkazně velmi slabě podložena.
Vedení advokátní komory podle informací ParlamentníchListů.cz přes známé pochyby o důkazech ke Grygárkově údajné trestné činnosti došlo k tomu, že neexistují záruky, že bude Grygárek plnit řádně povinnosti advokáta vyplývající ze zákona o advokacii a etického kodexu komory. Komora toto své rozhodnutí odůvodnila také obavou o důvěru v řádný výkon advokacie.
Pozastavení výkonu advokacie je velmi tvrdé a velmi výjimečné opatření, protože atakuje obživu takto postiženého právníka. Česká advokátní komora k němu sahá u trestně stíhaných advokátů, když je podle jejích regulí ohrožena důvěra v řádný výkon advokacie dotyčného advokáta, případně advokacie kvůli jeho působení jako celku obecně. Představenstvo komory, jak tvrdí, tyto případy podrobně přezkoumává a rozhoduje se hlasováním. Většinou je činnost advokáta pozastavována až po podání obžaloby, ale výjimkou nejsou případy odebrání hned po sdělení obvinění, pokud jsou případy flagrantní.
Ovšem i o rozhodování komory panují mezi advokáty často pochybnosti. Tak například Grygárkův kolega z advokacie, bývalý elitní kriminalista známý z objasnění případu takzvaných orlických vražd Josef Doucha, má výkon advokacie stále aktivován. Přestože byl na jaře obžalován v korupční kauze chomutovského soudce Ivana Nováka. Podle státního zastupitelství v Lounech Doucha předal Novákovi úplatek osmdesát tisíc korun za podmíněné propuštění podnikatele Tomáše Maliny z vězení. Douchův advokát Jiří Teryngel to odmítá. „Úplatek nebyl přijat ani poskytnut. K tomu chybějí důkazy. Je to založeno na nepřímých důkazech a domněnkách,“ řekl Teryngel serveru Seznam.cz. Podobné pochybnosti jsou přitom i kolem případu Libora Grygárka, kde komora o pozastavení advokacie naopak rozhodla.
Nechtěl vyšetřovat Janouška
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška za zneužití pravomoci v půlce února. Žalobci to vysvětlili tak, že se obžaloba týká mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko. Podle dřívějšího obvinění Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí.
Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.