Dostane Putin Nobelovu cenu míru, ptá se americký publicista

21. 11. 2015 13:30

Ruský prezident Vladimir Putin byl nominován na Nobelovu cenu míru. Ruský server Hlas Ruska tvrdí, že se to dalo očekávat, ale americký server The World Post oponuje, že to není tak těžké stát se potenciálním kandidátem na držitele tohoto ocenění. Svědčí o tom už sám fakt, že byl jednou nominován i Hitler a dvakrát Stalin.

Dostane Putin Nobelovu cenu míru, ptá se americký publicista
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace
reklama

Před několika lety obdržel Nobelovu cenu míru prezident Spojených států Barack Obama. Teď by se teoreticky mohlo stejné pocty dostat i jeho ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za angažmá v Sýrii. Server The World Post ale nepovažuje za příliš pravděpodobné, že se tak skutečně stane. Potenciální kandidáti představují Nobelovu výboru své dobré skutky, ale o těch horších už nemusejí mluvit. Takto byli v minulosti nominováni i Stalin či Hitler.

Text v angličtině najdete zde

Server na druhou misku vah staví konflikt na Ukrajině, kde jen málokdo pochybuje o tom, že na něm Putin nese spoluvinu. O konečném držiteli ceny rozhodne ale až výbor. Publicista Barry Lando na blogu serveru Huffington Post konstatuje, že by si Putin cenu zasloužil právě za zásah v Sýrii, a napomoci mu může i nedávný teror v Paříži. Zatímco americký prezident Obama váhá s razantní odpovědí, Putin jedná.

Řešení celého konfliktu publicista nevidí v útocích ze vzduchu, ale v diplomatickém jednání. I to ovšem pomohl uspořádat Putin ve Vídni. Je to sice nepravděpodobné, ale právě toto jednání se může ukázat jako první krok na cestě k míru. „Pokud syrská válka opravdu skončí díky dohodám dosaženým ve Vídni, bude rozhodnutí, aby Nobelovu cenu dostal Putin, více šokující než udělení ceny právě zvolenému prezidentu Baracku Obamovi?“ ptá se publicista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

15:42 „K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

Česká republika snižuje počet ruských diplomatů na pražské ambasádě podle té české v Rusku. Novinář …