Drábek obral o příspěvky desetitisíce postižených. Marksová se snaží vrátit dřívější stav

17.05.2014 8:18

Drábkův systém posuzování stupně handicapu se neosvědčil. Lidové noviny píší o desetitisících lidí, kteří přišly o příspěvek na péči nebo se jim velice snížil. Nové vedení ministerstva pod vedením Michaely Marksové – Tominové (ČSSD) je nakloněno změně zákona tak, aby se přiblížil předchozímu stavu.

Drábek obral o příspěvky desetitisíce postižených. Marksová se snaží vrátit dřívější stav
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdravotně postižení - ilustrační foto

Exministr práce a sociálních věcí z TOP 09 Jaromír Drábek zkomplikoval životní situaci deseti tisícům lidí, kteří pečují o své handicapované blízké. Drábek totiž změnil pravidla pro posuzování stupně handicapu. Dříve se stupeň postižení vyvozoval z šestatřicetibodové škály, ale od zásahu Jaromíra Drábka přešel na desetibodové hodnocení. To znamenalo pro desetitisíce lidí závažnou změnu. Buď o příspěvek na péči přišly, nebo se jim dramaticky snížil o tisíce korun.

Desetibodové hodnocení stupně postižení nevyhovuje. Podle kritiků prý je příliš obecné a jako zdravý člověk z něho může vyjít i ten, kdo je zjevně handicapovaný. „Situace se v posledních dvou letech stále zhoršuje a i nyní podle stávajících předpisů jsou lidem příspěvky na péči snižovány. A ti, kteří dříve měli první stupeň závislosti, tak jsou jim odebírány,“ vysvětlila LN právnička Zdena Cupková ze Sdružení zdravotně postižených. Lidové noviny informují, že na ministerstvu nyní leží návrh, jak systém posuzování stupně postižení zase vrátit co nejrychleji do předchozí podoby.

Kritizován je mimo jiné způsob posuzování mobility

V Drábkově novele zákona byla například mobilita definována jako „schopnost pohybovat se chůzí krok za krokem, popřípadě i s přerušováním zastávkami, v dosahu alespoň 200 metrů, a to i po nerovném povrchu“. Právě tato pasáž patřila k těm nejvíce problematickým a kritizovaným.

„Předkládáme proto ministerstvu návrh na částečné řešení, a to změnou prováděcí vyhlášky k zákonu o sociálních službách,“ uvedla Cupková. V něm je prý obsaženo nové hodnocení, doplněné o podbody tak, aby se přiblížilo tomu předchozímu. Mobilita je tedy popsána dalšími pěti body, a ty jsou dále rozepsané.

Cupková LN potvrdila, že nejrychlejším řešením je změna prováděcí vyhlášky. „Do budoucna to chce změnit celou koncepci zákona,“ dodala. Současná ministryně práce Michaela Marksová – Tominová (ČSSD) je k návrhům na změny vstřícná. „Určitě chceme systém změnit, ten nově zavedený se evidentně příliš neosvědčil,“ sdělila LN.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Dancso - profil

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …