Drábek se v ČT popral za živnostníky: Pracují na sebe, nezatěžují stát!

22.06.2014 14:04 | Zprávy

Český penzijní systém musí projít proměnou. O tom je přesvědčen exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, jenž má za to, že stávající druhý pilíř by se neměl rušit, ale naopak by se měl stát povinným. Proti stínovému ministrovi za tento resort Miroslavu Opálkovi (KSČM), ale i proti Martinu Potůčkovi, který předsedá nové zvláštní komisi pro důchodový systém, se vší vervou hájil živnostníky, kteří odvádějí do systému podstatně méně peněz než zaměstnanci.

Drábek se v ČT popral za živnostníky: Pracují na sebe, nezatěžují stát!
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jaromír Drábek

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) je další vládou v pořadí, která řeší problém financování důchodového systému. Za tímto účelem byla zřízena i specialní komise, která má mimo jiné za úkol připravit cestu ke zrušení druhého pilíře důchodového systému, který zavedla předchozí vláda Petra Nečase (ODS). V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize o českém penzijním systému diskutovali exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), předseda vládou zřízené důchodové komise Martin Potůček a stínový ministr práce a sociálních věcí za KSČM Miroslav Opálka.

Dělali jsme aspoň něco, upozorňuje Drábek

„Obecně bych řekl, že politici vezmou naše návrhy opravdu vážně. Tentokrát se to podařit může,“ věří Potůček, protože v komisi působí odborníci z celé řady oblastí. Miloslav Opálka by za úspěch komise považoval, kdyby se podařilo odbourat druhý pilíř, zastropovat věk odchodu do důchodu a stanovit valorizační vzorec. Exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) byl v očekáváních značně skromnější. Za úspěch by považoval už to, kdyby diskuse o důchodovém systému v Potůčkově komisi zůstala na patřičné odborné úrovni.

„Myslím, že naše problémy byly zapříčiněny dlouhodobou nečinností v minulosti, protože podobné reformy se v okolních zemích prováděly v polovině devadesátých let,“ podotkl Drábek, jenž podotkl, že dalším problémem byla realizace důchodové reformy v časech ekonomické krize. „Přesto si myslím, že to bylo lepší, než nedělat nic,“ zdůraznil Drábek. Druhý pilíř podle jeho názoru má smysl a dokonce by měl být pilířem povinným. „Nová politická reprezentace, která přijde a bude chtít dnešním mladým lidem zajistit nějaký důchod, tak s nějakým novým řešením bude muset přijít. „Když se podíváme na období 2050 či 2060, tak první pilíř dnešním dvacátníkům a třicátníkům zajistí jen takovou dávku, která jim umožní, aby přežili,“ zdůraznil exministr.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

5:00 Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

Rudá armáda osvobodila Plasy na severním Plzeňsku a celá divize zůstala až do podzimu. Vojáci „neoku…