Drábek útočí na odbory: Jsou to ony, které nás vedou do Řecka

30.06.2011 11:49

Kdo by případně vedl Česko nejbližší cestou do Řecka, v tom se neshodnou odbory s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Zatímco odbory chystají na 12. července happening proti reformám před ministerstvem zdravotnictví, Drábek tvrdí, že to co chtějí odbory, tedy zastavení reforem, je naopak přímý směr na řeckou cestu. Odbory pak totéž dodávají na vrub všech vládních reforem.

Drábek útočí na odbory:  Jsou to ony, které nás vedou do Řecka

„Když jsme před chvíli tady slyšeli ostrá slova o loupeži, tak to není dobrý způsob, jak podpořit konstruktivní vyjednávání," ťal do představ představitelů odborů ministr Jaromír Drábek v rozhovoru pro Českou televizi.

Vláda totiž podle zástupců Českomoravské konfederace odborových svazů nevzala v úvahu jedinou jejich připomínku a proto na 12. července plánují protestní happening před ministerstvem zdravotnictví.  

První část zdravotnické reformy už schválila sněmovna a bude o nich jednat Senát. Další reformní zákony by měla dolní komora začít projednávat právě 12. července.

„Všechna jednání o reformách byla ze strany vlády vedena velmi pečlivě. Myslím, že to bylo cítit, že šlo o korektní jednání. Je třeba si uvědomit, kde se nyní nachází Řecko, pokud bychom ty reformy neprováděli, zcela jistě bychom šli řeckou cestou. To, co by chtěly odbory, to je zátěž, kterou může ekonomika těžko snést," uvedl dále Drábek.  

Odbory kritizují hlavně zdravotnické reformní zákony. Podle předáků Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) by některá jejich ustanovení mohla být protiústavní. Pokud by normy byly přijaty, chce vedení odborové centrály usilovat o podání ústavní stížnosti, řekli dnes odboráři.

ParlamentníListy.cz již informovaly:
Odboráři zase chystají akci. To bude síla... Anebo blbost

SLEDUJEME téma STÁVKA

Podle místopředsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové povedou reformy ve zdravotnictví k omezení dostupnost zdravotní péče, neboť mnoho pacientů na ní nebude mít peníze.

"Kroky vlády nás vedou do Řecka," doplnil ve čtvrtek právní expert ČMKOS Vít Samek. Odbory zkritizovaly i důchodovou reformu a zákoník práce. Ten podle Samka obsahuje protiústavní prvky.

"Jsme rádi, že s námi v řadě výhrad souhlasila Legislativní rada vlády, ale vláda to nerespektovala," dodal k tomu Samek.

Na protest proti reformám uspořádali dopravní odboráři před dvěma týdny stávku. Na 24 hodin zastavili všechny vlaky a pražské metro, v metropoli a dalších městech omezili provoz hromadné dopravy. Požadovali stažení a přepracování reformních návrhů, ovšem s tímto požadavkem neuspěli.

Čtěte více:

reklama

autor: olb

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…