Drábku, dej nám miliardy. Církevní restituce prý charitu nespasí

02.03.2012 16:18

Ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) chlácholí veřejnost, že peníze, vyplacené v rámci církevních restitucí, si tlustí preláti nenacpou do pytle a nezmizí s nimi za hranice, ale prý budou použity na charitu, či opravu kulturních památek. Jinak to však vidí vedení krajů a neziskové organizace. Již delší dobu totiž upozorňují na drastické podfinancování sociálních služeb. Podle nich reálně hrozí, že někteří poskytovatelé zkrachují dřív, než budou restituce uvedeny do života.

Drábku, dej nám miliardy. Církevní restituce prý charitu nespasí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Na dotaz ParlamentníchListů.cz. jakou roli mohou sehrát církevní organizace v oblasti charity, především péče o nemocné lidi a seniory, nám předseda Rady Asociace krajů České republiky Miroslav Čermák sdělil: „Po doslova tristních výsledcích dotačního řízení ministerstva práce a sociálních věcí na rok 2012 poskytovatelům sociálních služeb a faktickém prohloubení jejich podfinancování, se domnívám, že církevní restituce nemohou výrazně podpořit poskytování sociálních služeb. Při tak obrovském propadu financování, který meziročně nemá obdoby, budou mnozí tito poskytovatelé, dříve než se dočkají efektu z případných restitucí, dávno nuceni- a to již během několika měsíců - ukončit poskytování celé řady sociálních služeb. Nedočkají se tedy případné podpory, která reálně může přijít až po dlouhých měsících, kdy bude nový zákon o církevních restitucích uváděn do života.“

Čekání na Godota


Čermákova slova v plné míře potvrzuje ředitel Farní charity v Karlových Varech Jiří Novák. ParlamentnímListům.cz popsal, jak museli začít omezovat různé služby:“ Museli jsme například ukončit sociální poradenství a propustit právníka, omezili jsme kapacitu tzv. odlehčovacích služeb, které jsou zdrojem významné pomoci pro rodiny, pečující o nemocné seniory, nebo službu krizové pomoci.“

Na dotaz, jak je karlovarská farní charita vlastně nyní financována, překvapivě odpovídá, že nikoliv prostřednictvím církevních institucí, ale státem a krajem, přičemž 60% prostředků poskytuje ministerstvo práce a sociálních věcí, zbytek kraj a obce. Právě proto ale trnou v nejistotě, co bude dál:“Nevíme, kdy a jaké peníze dostaneme, platy na některé služby máme jen na dva měsíce.“ A co jeho názor na případný efekt církevních restitucí? “Určitě by nám pomohly, ale je otázka, kdy to konečně bude. Vždyť se o ty restituce politici léta hádají a výsledkem je, že je pro nás situace stále horší,“ dodává ředitel Novák. 

Likvidační verdikt:  chybí téměř sto milionů


Stejně názorně, tentokrát na příkladu celého Karlovarského kraje, kde působí ve funkci  náměstka hejtmana pro sociální služby a neziskové organizace, dokládá, jak je situace vážná Miloslav Čermák: “Největším problémem při poskytování sociálních služeb v našem kraji je zejména likvidační meziroční propad dotací ministerstva ve výši 93 milionů korun nemá  Karlovarský kraj, na rozdíl od ostatních krajů, dosud pokryto celé své území dostatečných počtem sociálních služeb a již vůbec nelze pozorovat dokonce jejich vzájemné překrývání, jak je tomu v jiných krajích. Náš rozpočet klesl kvůli snížení příjmů z 1.9 na 1.6 miliardy korun. Nemohu také pochopit proč neustále pan ministr Drábek kraje i obce vyzývá k finanční spoluúčasti, když dobře ví, že v rámci rozpočtového určení daní na oblast sociálních věcí a služeb prostředky kraje ani obce nedostávají. Kraj by tak musel omezit, případně rušit střední školy, nemocnice nebo přestat opravovat silnice,“ upozorňuje Čermák.


Drábku, dej nám proklamované miliardy


ParlamentníListy.cz zajímalo, jak se s neblahou situací a hrozícím krachem řady zařízení, poskytujících sociální služby,  kraj chce vyrovnat a nezůstat jen u kritiky:“Hlavním úkolem Asociace krajů ČR je nyní- společně s dalšími partnery v této oblasti kterými jsou odbory, asociace poskytovatelů, Národní rada tělesně postižených apod.- vytvořit tlak na ministerstvo práce a sociálních věcí s cílem prosadit co nejrychlejší dofinancování sociálních služeb. Pro některé poskytovatele by otálení mohlo znamenat zánik služby. Budeme požadovat, aby pan ministr použil k tomuto dofinancování jím již tolikrát proklamovanou několikamiliardovou úsporu, vzniklou zavedením sociální reformy (např. převedením vyplácení sociálních dávek na úřady práce).

Dalším finančním zdrojem pro terénní sociální služby by měly být finanční prostředky použité klienty k nakoupení sociálních služeb od jejich terénních poskytovatelů. Zde totiž ministerstvo avizovalo zvýšené kontroly efektivního využívaní příspěvku na péči a předpokládá, že příjemci příspěvku na péči by si za část tohoto příspěvku potřebné terénní služby nakupovali.“

 


Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…