Drábkův automat zničí příživníky: Ministr chystá nový systém

15.05.2012 9:03

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) si od firmy IBM pronajme systém, který má zabránit chybám a podvodům při vyplácení sociálních dávek spojených se zdravotním stavem žadatele. Česko by tím mělo ušetřit až pět miliard korun ročně, píšou Hospodářské noviny (HN). V zahraničí již podobný systém funguje.

Drábkův automat zničí příživníky: Ministr chystá nový systém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

"Projekt už schválila vláda, teď připravujeme smlouvu," řekl deníku ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Kromě žadatelů o dávky bude program kontrolovat také úřady a posudkové lékaře. Propojí a následně vyhodnotí informace ze všech dostupných databází. Odhalit tak může například ordinace, kde je vysoký, nebo naopak příliš nízký počet prohlídek. Zjistí také, kteří lékaři kontrolují v nezvyklých časech.

Firma nevydělá, dokud systém neušetří

"Dnes je proces nedokonalý, na individualitu jednotlivých případů je málo vidět, říkáme to dlouhodobě," sdělila HN místopředsedkyně Národní rady zdravotně postižených Jana Hrdá. Systém může odhalit také protichůdné, nebo příliš vysoké dávky. Ministerstvo na systém nevypíše klasické výběrové řízení. Firma IBM ale za kontrolu dávek nedostane nic, dokud systém nezačne přinášet úspory. "Pak bude placena podle jejich objemu. Detaily ladíme, obvykle to ale bývá někde kolem třetiny ušetřené částky," řekl deníku Drábek. Pokud k úsporám nedojde, hradí veškeré náklady IBM.

MPSV bylo za nevypsání tendru již jednou kritizováno. Na nový systém vyplácení dávek totiž nevypsalo výběrové řízení a připojilo se k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions, kterou má Česko od roku 2008. Drábkův úřad postup hájí a tvrdí, že na informatice změnou dodavatelů výrazně ušetří. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) minulý týden zahájil s MPSV nové správní řízení.

Systém vyplácení dávek změnila Drábkova reforma od ledna. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí úřady práce. Převzaly agendu a asi 1660 úředníků od radnic. Podle odborářů, opozice, ale i zástupců ODS a Věcí veřejných přechod nebyl dobře připravený. Nový počítačový systém nefungoval a úředníci museli v lednu pracovat přesčas a také o víkendech. Klienti si zas stěžovali na fronty a na to, že peníze přišly později než obvykle.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…