Drahá a zelená elektřina: Česko se vzepřelo EU

12.02.2014 7:24

Takzvaný zelený cíl EU, tedy stanovení závazku, aby podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu celé Evropské unie dosáhl do roku 2030 sedmadvaceti procent, odmítá Česko. Informují o tom středeční Lidové noviny. „Stanovení závazného cíle pro podíl obnovitelných zdrojů z principu závazně narušuje technologickou neutralitu a hospodářskou soutěž tím, že preferuje jeden typ zdroje,“ cituje list nového mluvčího Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Loskota. Právě tento rezort vytváří v dané věci české stanovisko.

Drahá a zelená elektřina: Česko se vzepřelo EU
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

EU se ke stanovení zmíněného závazku rozhodla pod tlakem těch evropských států, které mají na obnovitelných zdrojích zájem, především Rakouska a Dánska, ale i Německa, Francie či Itálie. Stanovení zeleného cíle EU podle listu kritizuje také eurokomisař pro průmysl Günther Oettingher. Podle něj je představa, že Evropa, která bude mít v roce 2030 podíl pouhých 4,5 procenta na globálních emisích skleníkových plynů, zachrání svět, arogantní a stupidní.

Podle deníku se spor vede o to, zda výsledkem současné politiky budou přílišné náklady na drahé energie, nebo spíš pozitivní rozvoj technologií.  Postoj, podobný českému, zastává také Velká Británie. Ta podle listu prosazuje technologickou neutralitu – soutěžit mají mezi sebou různé technologie, které se podílejí na snižování emisí. „Nejen obnovitelné zdroje, ale také jaderné elektrárny či podzemní úložiště uhlíkových emisí u klasických elektráren. Snižování emisí lze dosáhnout také nahrazením uhelných zdrojů plynovými,“ napsal list.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…