Dřív do důchodu by mohlo chodit víc horníků, rozhodne o tom vláda

18.03.2015 15:43

O pět let dřív do penze bude zřejmě moci chodit víc horníků než dosud. Podle návrhu by takto do důchodu mohli jít všichni havíři, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn, tedy nejen ti, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli do konce roku 2008. Ministerstvo práce tak chce řešit chystané zavírání dolů a propouštění. Ministerstvo financí bylo nejdřív proti.

Dřív do důchodu by mohlo chodit víc horníků, rozhodne o tom vláda
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Horníci s transparenty

Šéf státní pokladny Andrej Babiš (ANO) po návštěvě Ostravska ale řekl, že změnu podpoří. O přesné podobě nařízení rozhodne kabinet. S projednáváním začal už v únoru, ale přerušil ho.

Dřívější odchod do penze žádají kvůli uzavírání dolů a propouštění hornické odbory. Dohodly se na podzim 2013 s premiérem přechodné vlády Jiřím Rusnokem, začal se chystat návrh. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) loni po svém nástupu do funkce rozhodla, že se v přípravě bude pokračovat.

Někteří havíři mohou jít do důchodu dříve už nyní

Horníci už mají nyní možnost jít do důchodu dřív, a to nejméně o pět let. Museli ale pracovat pod zemí už před rokem 1993 a do konce roku 2008 museli mít určitý počet směn - několik tisíc. Ti, kteří nastoupili do dolů až od roku 1993 a nefárali dostatečně dlouho, podmínky teď nesplňují. Marksová dnes ČTK přes svého mluvčího sdělila, že je potřeba si pracujících v těžkých a nebezpečných podmínkách vážit a „nebylo by správné jim znepříjemňovat život a nutit je pár let před důchodem hledat novou práci v jiném oboru", kvůli podlomenému zdraví by ji prý stejně nejspíš nenašli.

Babiš tento týden v Ostravě řekl, že podpoří předčasný důchod pro horníky, kteří začali fárat před rokem 1993. Podle ministra by se to mělo týkat asi 80 horníků a stát by to mělo zhruba 100 milionů korun.

Hornické odbory žádají ale dřívější penzi pro všechny horníky. Argumentují tím, že podle studií se kvůli horšímu zdraví mnozí důchodu nedožijí a že by opatření řešilo problém s rušením dolů a propouštěním. Ministerstvo práce už poslalo vládě novelu o důchodovém pojištění, podle níž by důchodový věk u všech horníků měl být o pět let nižší než u ostatních, pokud by odpracovali stanovený počet směn. Upravil by se také výpočet penze havířů. Proti tomu bylo Ministerstvo financí, vicepremiér pro vědu či Hospodářská komora. Podle Ministerstva práce návrh posoudí teď vládní legislativní rada, pak o něm bude jednat koalice.

Ministerstvo financí změkčování důchodových podmínek odmítlo. Obává se toho, že při „zvýhodnění určité skupiny" začnou o snížení důchodového věku usilovat i další profese. Problémy se zavíráním dolů a propouštěním se nemají řešit změnou penzijního systému a dřívější penzí, ale investicemi do regionu, vytvářením pracovních míst a rekvalifikací, uvedl resort v připomínkách. Také podle vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je chystané řešení nesystémové a představuje nebezpečný precedens pro případy masového propouštění.

Podle HK by měli lidé mít možnost pracovat v méně namáhavé profesi, než jít dříve do penze

I podle Hospodářské komory by se měly zajistit lidem podmínky, aby mohli pracovat po odchodu z namáhavé profese v jiném oboru a začátek penze se tak spíš oddálil. Podle odborů by každý zaměstnavatel lidí s náročnou a zdraví ohrožující prací měl pracovníkům zaplatit do důchodového systému či do důchodového spoření částku, která by stačila na předdůchod.

Ve společnosti OKD teď nesplňuje podmínky pro dřívější důchod 3500 horníků, v dalších podnicích asi 250. Pokud by návrh začal platit, letos by do penze mohlo jít kolem 50 lidí. Počet by postupně rostl, v roce 2026 by to podle podkladů pro vládu mělo být asi 350 lidí. Po zhruba pěti letech by se číslo zase snižovalo. Nejvyšší výdaje by byly mezi lety 2027 a 2032, a to asi 140 až 160 milionů ročně. Ministerstvo v návrhu podotklo, že při odhadu vychází z údajů OKD.

Do roku 1993 existovaly v ČR takzvané důchodové kategorie. Ve třetí byla většina zaměstnanců, ve druhé lidé z náročnějších provozů a v první pracovníci z rizikových míst, tedy třeba právě horníci. Pro získání penze stačilo ve druhé a první kategorii odpracovat méně let. Hornickým odborům se tak zatím podařilo vyjednat dřívější důchod pro část horníků, kteří nastoupili před zrušením kategorií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…