Dříve to byl Babiš, teď Farský, Polčák, Michalik, Gazdík... Senátor STAN chválí média za zájem

02.04.2022 10:41

Na hnutí STAN se po vstupu do vlády valí jeden problém za druhým. Napřed tu byla kauza Věslava Michalika, poté vyplula na veřejnost cesta Jana Farského do USA, o které věděl už před volbami, ale voličům se o ní nezmínil. Jako třetí se provalilo tzv. polčákovné. A pak je tu střet zájmů u ministra školství Petra Gazdíka. Co na tyto problémy říká často přísný senátor za hnutí STAN Zdeněk Hraba? „Nemyslím si, že se jedná o přešlapy hnutí STAN,“ zdůraznil Hraba. „Je to místy špatná komunikace,“ dodal.

Dříve to byl Babiš, teď Farský, Polčák, Michalik, Gazdík... Senátor STAN chválí média za zájem
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) neprožívá od vstupu do vlády úplně nejklidnější období.

Nejprve vyšlo najevo, že Věslav Michalik je propojen s firmami v daňovém ráji na Kypru, takže se sám vzdal křesla ministra průmyslu a obchodu, do něhož měl za pár dní usednout. 

Na počátku roku 2022 se ukázalo, že dnes již bývalý předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský se chystal na studijní cestu na půl roku do USA. Na tuto cestu se chystal už před volbami, ale v předvolební kampani to voličům neřekl. Prozradil to lidem až po volbách, přičemž si plánoval ponechat mandát poslance. U veřejnosti to však vyvolalo takovou nelibost, že se Farský na skok z USA vrátil a poslaneckého mandátu se vzdal.  

Jenže tím to neskončilo. Před pár dny se ukázalo, že hnutí STAN si vleče na hřbetu „polčákovné“. Šlo o poplatek, o který si řekl europoslanec Stanislav Polčák za to, že obcím v okolí zbrojního skladu ve Vrběticích, jehož 2 sklady v roce 2014 vyletěly do povětří, pomohl získat odškodnění. Starostové okolních obcí se často domnívali, že jim jako europoslanec pomůže bud zadarmo, nebo za symbolický poplatek. Polčák si ale nakonec řekl o takřka 8 milionů korun. Opozice o tomto poplatku mluvila jako o „polčákovném“. A europoslanec Polčák se nakonec své části finanční odměny vzdal. Vzdal se také postu místopředsedy v hnutí STAN.

A přešlap má na triku i místopředseda STAN Petr Gazdík. Ocitl se ve střetu zájmů. Zákon říká, že do třiceti dnů od složení slibu je člen vlády povinen ukončit všechny své podnikatelské aktivity. Gazdík je ministrem školství, ale současně působí také ve společnosti Jocheček, zabývající se správou majetku a řízením investic. Mgr. Petr Gazdík v ní figuruje nejen jako poloviční vlastník, ale také jako jeden ze dvou jednatelů. 

Když to vyšlo najevo, Gazdík přiznal, že udělal „školáckou chybu“, a obratem sepsal prohlášení, ve kterém se tohoto svého podnikatelského angažmá vzdal. Informoval o tom Deník N.

Co na tyto problémy vládního hnutí říká senátor za STAN Zdeněk Hraba? Senátor v rozhovoru pro DVTV prohlásil, že je třeba rozlišovat jednotlivá pochybení a nelze říkat, že jdou za hnutím STAN jako celkem.

„Nejsou to příjemné věci, které některé členy hnutí STAN potkávají, ale nemyslím si, že se jedná o přešlapy hnutí STAN,“ zdůraznil Hraba. „Je to místy špatná komunikace, ale nemusí se jednat o nějaká pochybení. Jedná se o nedomyšlení některých konsekvencí, které to může mít. To se týká např. stáže Jana Farského v USA. Měl to voličům říct dřív. V tomto případě si myslím, že jde o přešlap, za který Jan Farský také platí, nakonec se musel vzdát mandátu poslance,“ uvedl Hraba.

„Já jsem prostý řadový člen hnutí STAN a ani mně nedělá radost, že hnutí STAN plní přední stránky novin svými aférami a aférkami. Já to v žádném případě neomlouvám, ale snažím se na to dívat realisticky, jak moc velká chyba to je. Samozřejmě, že na politika je víc vidět, takže je třeba dát si pozor i na drobné přešlapy,“ uznal Hraba.

Voliči se podle něj jistě budou ptát, proč si vrcholní členové hnutí STAN nedávají větší pozor a proč se těm přešlapům nevyhnuli.

Hraba dlouho kritizoval expremiéra Andreje Babiše. Opakovaně připomínal, že Babiš setrvával ve střetu zájmů, když jako premiér spolurozhodoval o dotační politice v Česku, ale současně se jako majitel holdingu Agrofert ocitl v pozici konečného příjemce výhod z dotací plynoucích, protože je čerpal i jeho Agrofert.

Hraba uznal, že je dobře, že se média za časů vlády ANO věnovala Babišovu střetu zájmů – a teď je dobře, že se věnují přešlapům hnutí STAN. „Je určitě problém, pokud ten člověk o tom svém konkrétním problému vedení STANu neřekl, nebo ho bagatelizoval,“ uznal senátor.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…