Drobil: Pro zákon o korupci v práci ruku zvednu, ale obávám se ho

13.06.2012 8:51 | Zprávy

Vláda má ve středu na programu jednání o těch, kteří se nezaleknou oznámit trestný čin svého zaměstnavatele. Nově by tak své pracovníky nemohli propustit, snížit jim odměny či je jinak šikanovat. Úprava zákona o whistleblowingu má mimo zabezpečení ochrany lidem v práci také změnit pohled veřejnosti.

Drobil: Pro zákon o korupci v práci ruku zvednu, ale obávám se ho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Být oznamovatelem například korupce je velmi nevděčná úloha, vždy to na dotyčného vrhne špatné světlo. Jde o to, aby se firma člověka, který takovou věc udělá, nemohla zbavit, nebo ho třeba jinak trestat,“ cituje server iDnes.cz slova Karolíny Peake, která by zákon o ochraně na dnešním vládním zasedání měla předložit. V případě, že vláda návrh příjme, měl by být zákon připraven již koncem listopadu.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a Jiřího Dientsbiera (ČSSD) by se whistleblowerům, tedy těm, kteří dají vědět, jestliže se někde něco děje, měla právní ochrana zaručit. Jen kvůli tomu není třeba nový zákon, sdělil Pospíšil v nedělních Otázkách Václava Moravce. Radši by preferoval buď úpravu antidiskriminačního zákona, nebo úpravu zákoníku práce.

Pozor na podvodníky

Na údajné manipulace s veřejnými zakázkami na Státním fondu životního prostředí „zapískal“ jeho tehdejší šéf Libor Michálek. V zakázce za 80 milionů korun měla být podle něj domluvená vítězná firma.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jno

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Elektro automobily

Že jsou předražené se shodneme. Ale co s tím? To, že to jako politik budete jen říkat je podle mě žalostně málo.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pád Evropy. Ekonom odhaluje těžké problémy průmyslu

21:45 Pád Evropy. Ekonom odhaluje těžké problémy průmyslu

„Útlum evropského průmyslu nekončí,“ upozorňuje ekonom Petr Dufek. Průmysl v zemích EU čelí dlouhodo…