Dubček byl spící ruský agent. V roce 1968 bylo vše jinak, říká historik

20.08.2014 13:34

Údajný mýtus panující kolem událostí v Československu v roce 1968 se snaží vyvrátit česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík. Podle jeho názoru byl tehdejší vysoký funkcionář KSČ Alexander Dubček spícím sovětským agentem, který nakonec svou roli nezvládl.

Dubček byl spící ruský agent. V roce 1968 bylo vše jinak, říká historik
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

Anketa

Která strana nejvíc vybouchne v komunálních a senátních volbách? Kde bude největší zklamání ze zaostání za očekáváním?

6%
52%
1%
21%
14%
0%
5%
0%
hlasovalo: 23147 lidí

Krystlík uvádí, že Sovětský svaz se v roce 1962 rozhodl pro útočnou strategii Varšavského paktu vůči Západu. Tím výrazně vzrostla strategická úloha Československa, které sousedilo s Rakouskem a SRN. „Jenže československý prezident Antonín Novotný požadavek rozmístit na území Československa jaderné zbraně a sovětské vojenské jednotky Rusům třikrát odmítl. A to navzdory tajné smlouvě o umístění nukleárních zbraní na území ČSR uzavřené ministry zahraničí SSSR a Československa v roce 1965,“ tvrdí Krystlík.

Poté, co byl v ČSSR Brežněv se svým požadavkem na rozmístění sovětských vojáků a jaderných zbraní odmítnut, odjel z Prahy do Bratislavy za Alexanderem Dubčekem. Toho Krystlík označuje za „s nejvyšší pravděpodobností vyškoleného a 'spícího' sovětského agenta".

Neústupný Novotný Moskvě překážel. K jeho odstranění využila Dubčeka

S Dubčekovým přispěním pak prý SSSR zařídil Novotného vystřídání v čele KSČ. „Účelem uvolnění cenzury po lednu 1968 bylo vyvolat vůči Novotnému tzv. hněv pracujícího lidu a dát mu volný průchod ve sdělovacích prostředcích, aby se usnadnilo jeho odvolání z funkce prezidenta, což KSČ formálně učinit nemohla,“ uvádí Krystlík s tím, že jednou odvolanou cenzuru už pak nešlo bez použití represí znova nastolit.

Jenže Dubček místo toho, aby poslouchal pokyny Brežněva, otálel se svým svolením k umístění sovětských vojsk. Po spojovacím cvičení vojsk Varšavské smlouvy sovětská vojska stále prodlužovala svůj pobyt v Československu. Podle Krystlíka čekala, až si to Dubček rozmyslí. „Ten k tomu nenašel odvahu, a tak sovětská armáda musela na pár týdnů zemi opustit,“ uvádí Krystlík.

Dubček jako sovětský agent selhal

Jenže Dubček nebyl schopen kontrolovat média a Moskva s ním začala jednat jako s agentem, který selhal a svůj úkol nesplnil. Již v dubnu 1968 se údajně československá rozvědka dověděla prostřednictvím svého agenta ve francouzské zpravodajské službě o sovětském plánu umístit své jednotky v Československu i bez československého souhlasu.

Dubček o tom byl záhy informován, v květnu v Moskvě Sověti Dubčekovi svůj požadavek upřesnili na 10 000 až 12 0000 vojáků Varšavského paktu na československém území.

Krystlík dochází k závěru, že pražské jaro 1968 bylo v podstatě jen kouřovou clonou ke snaze umístit sovětská vojska v Československu.

Celý text Tomáše Krystlíka najdete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…