Důchodcům zůstanou oči pro pláč, varuje Mládek před reformou

28.02.2011 21:26

Podle sociálnědemokratického stínového ministra financí Jana Mládka vyhrála koalice poslední sněmovní volby zčásti podvodem, manipulací a tak trochu náhodou.

Důchodcům zůstanou oči pro pláč, varuje Mládek před reformou
reklama

Světová ekonomika je nestabilní a těkavá. Proto nynější vládní politici riskují, když „chtějí zatáhnout úspory českých důchodců do globálního kapitalismu," prohlásil Mládek v pondělním Hydeparku na ČT24.

Jeho strana odmítá nynější zrušení nižší sazby DPH, kvůli kterému zdraží potraviny či léky. Nicméně pokud by se ČSSD dostala k moci, tak by opětovné snížení daní důkladně zvažovala. „Vedle snížení zpět je tady ta možnost, že by se ty zvýšené náklady kompenzovaly daleko víc těm skupinám, které těmi zvýšenými náklady nejvíce trpí," naznačil Mládek s tím, že by se zvýšení státních dávek týkalo hlavně důchodců a rodin s dětmi.

Dražší práce i alkohol 

Sociální demokraté by také chtěly případné manko v důchodovém systému kompenzovat progresivním zdaněním soukromých osob, zvýšením daně pro právnické osoby a větší daňovou zátěží na lihoviny.

Výpočet daně podle superhrubé mzdy je podle partaje nespravedlivý a měl by být co nejdříve odstraněn. „Je to dílko daňového mičurince pana Tlustého," podotkl Mládek.

Potřebujeme komunisty 

„My bychom protřibovali, aby se do politického spektra zařadila komunistická strana, aby se přejmenovala," prozradil Jan Mládek recept na cestu levice k moci. Po chvíli ale připustil, že by se komunisté mohli zařadit do normálního politického života, tak by se musel zbavit svého stalinistického křídla.

V závěru debaty sociálnědemokratický politik obvinil strany současné vládní koalice, že „vyhrály minulé volby tak trochu náhodou, tak trochu podvodem, tak trochu manipulací". Konkrétně šlo o nevybíravé útoky na tehdejšího šéfa strany Jiřího Paroubka a zatajování některých nepopulárních kroků, uzavřel stínový ministr financí. 

K věci:

Výzkum: Důchodový systém je neudržitelný, ale reforma je neprosaditelná 

Rok 2011 bude rokem reforem. Klíčová bude ta penzijní 

NERV se sejde a projedná reformu důchodů 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…