Dukovanský zákon si opozice dodělá v Senátu. Základ je zamezit přístup Rusům a Číňanům, řekl natvrdo Gazdík

15.06.2021 20:09

Opozice se dohodla s vládou, že přestane ve Sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice „lex Dukovany“. Místopředseda STAN Petr Gazdík uvedl, že základní podmínkou dohody je pozměňovací návrh horní komory, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny.

Dukovanský zákon si opozice dodělá v Senátu. Základ je zamezit přístup Rusům a Číňanům, řekl natvrdo Gazdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Koalice Pirátů a Starostů a koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se dohodly s ministrem průmyslu a obchodu na podobě zákona „Lex Dukovany“ po několikaměsíčním jednání.

„Část opozice chtěla ještě pozměňovací návrh, proti kterému principiálně nic nemáme, ale nechtěli jsme již nic zdržovat a vracet zákon do druhého čtení, nicméně podpoříme senátní návrh, bude-li v podobě, na které jsme se shodli,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) s tím, že neúčast firem je dána již usnesením vlády a zněním zadávací dokumentace.

Obě strany vyjednávání se shodly na načtení pozměňovacího návrhu na půdě Senátu, který by měl zakazovat účast ruských a čínských firem v připravovaném tendru na dostavbu Dukovan.

Původní zdroj ZDE.

Starostové společně s Piráty a dalšími demokratickými stranami od začátku spatřovali velké bezpečnostní riziko celého projektu. Pro podporu zákona si obě koaliční strany určily přijetí jasně stanovených podmínek.

„Vláda sice veřejně deklarovala, že čínské ani ruské firmy nebudou přizvány do tendru, zvláště po aféře Vrbětice, nicméně v oficiálním usnesení vlády nic takového není. Proto chceme, aby bylo do zákona jasně přidáno, že žádná z těchto zemí tendru účastna nebude. V Senátu proto budou k zákonu připraveny pozměňovací návrhy. Celkově však máme k celému zákonu s Piráty výhrady a jsem zvědav, zda budou naše stanovené podmínky přijaty,“ uvedl na klubové tiskové konferenci místopředseda hnutí Petr Gazdík.

Mezi požadavky obou koaličních uskupení také patří zastropování výkupní ceny z nového jaderného zdroje i to, že nový blok bude poptáván za fixní cenu s dodavatelem, který dodá kompletní realizaci bez možnosti navyšování nákladů.

„Cena celé elektrárny musí být soutěžena jako fixní, aby nedošlo k problémům při dostavbě nejen jaderných elektráren, ale i vodních zdrojů, jak se děje v ostatních zemích, že se cena neúměrně zvyšuje vlivem různých okolností stavby. Pokud budou naše požadavky splněny, jsme připraveni zákon podpořit,“ uzavřel Petr Gazdík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…