Dusno v ČSSD, Sobotkovi může jít o křeslo. Ale tak jako on to nikdo z nich neumí, varuje Lukáš Jelínek

14.10.2016 15:25

V ČSSD je po prohraných krajských volbách dusno. I přesto si politolog Lukáš Jelínek myslí, že předseda strany Bohuslav Sobotka jarní sjezd ustojí a problém bude mít až příští rok na podzim po sněmovních volbách. Uvedl to server Blesk.cz.

Dusno v ČSSD, Sobotkovi může jít o křeslo. Ale tak jako on to nikdo z nich neumí, varuje Lukáš Jelínek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo ČSSD

V ČSSD je po prohraných krajských volbách dusno. I přesto si politolog Lukáš Jelínek myslí, že předseda strany Bohuslav Sobotka jarní sjezd ustojí a problém bude mít až příští rok na podzim po sněmovních volbách. Uvedl to server Blesk.cz.

Do popředí ve straně se dostávají podle serveru lidé, kteří dlouhodobě proti Sobotkovi brojí a naopak mají blíž k prezidentu Miloši Zemanovi. Lánský puč číslo dvě však všichni popírají. Nejvíc v popředí je přitom právě aktér prvního pokusu o svržení z roku 2013, jihočeský hejtman Jiří Zimola. Ten totiž uhájil s přehledem vedení svého kraje, navíc se vydal i na Hrad, aby poděkoval prezidentu Zemanovi za podporu. Zároveň však do médií opakuje, že nehodlá jít do souboje o předsednický post. 

Na Hradě se však po volbách již objevil i jihomoravský hejtman Michal Hašek, který ve volbách ve svém kraji skončil až třetí. Uvedl, že se účastnil pravidelné schůzky Zemanova poradního týmu, kde nabídl rezignaci. Tu Zeman tomuto pučistovi odmítl. 

Politolog Lukáš Jelínek k situaci v ČSSD pro Blesk.cz uvedl, že se ve straně projevuje střet mezi podporovateli Sobotkovy snahy inspirovat se západními sociálními demokraciemi a mezi přívrženci tradicionalistického proudu. Ti se podle něj hlásí k politice dle představ Miloše Zemana již za opoziční smlouvy. „To jsou lidé, kteří mu visí na rtech v době, kdy Miloš Zeman má svou vlastní politickou stranu, jejímž je čestným předsedou a které nedokázal pomoci ani proniknout do krajského zastupitelstva na Zlínsku nebo Pardubicku,“ uvedl. 

Na Zemanovu stranu se přidal i současný ministr vnitra Milan Chovanec, který chce přiblížení na jeho stranu. Proti Sobotkovi vystupují i poslanec Jaroslav Foldyna či senátor Zdeněk Škromach, konstatuje server.

Jelínek si však všímá i Sobotkových příznivců, díky nimž podle něj Sobotka v čele strany zůstane i po jarním sjezdu. „Ale všechno to působí takovým tím dojmem, že vzkazují: ‚My tě zvolíme ještě naposled, možná i s nějakým slabším mandátem, ale počítej s tím, že s největší pravděpodobností stejně pár měsíců po sjezdu skončíš,‘“ myslí si Jelínek.

Původní text ZDE.

Závěrem Jelínek dodal, že vnímá nyní problém u sociální demokracie v tom, že spousta straníků nyní nežije ani senátními volbami, ani volbami do Poslanecké sněmovny, ale svými vlastními ambicemi. A přitom ve straně nemají mezi sebou nikoho, kdo by stranu dokázal stmelit jako současný předseda Sobotka.

„Nemá žádného tak výrazného člověka, který by dokázal získat respekt jak liberálnějšího, tak tradicionalističtějšího proudu. Navíc Sobotka je úspěšný premiér. Ale ty vlny, které sledujeme, jsou dané ambicemi lidí, kteří už myslí na to, co bude, až jednou odejde Sobotka, a v tuto chvíli mnohem víc upřednostňují svou osobní popularitu, třeba i za pomoci Miloše Zemana,“ zakončil Jelínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

17:05 To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

Právník Tomáš Tyl se rozhodl vstoupit do světa aktivní politiky. Kromě toho, že chce měnit pořádky v…