Dusno v rádiu: Nejprve pronesla zásadní informace o novičoku expertka, pak se do sebe pustili Ondráček s Bartoškem

4. 5. 2018 16:01

Prezident Miloš Zeman včera uvedl, že se v Česku vyráběl v malém množství jed novičok, který pak byl zničen. Dnes o tomto tématu hovořili ve vysílání Českého rozhlasu.

Dusno v rádiu: Nejprve pronesla zásadní informace o novičoku expertka, pak se do sebe pustili Ondráček s Bartoškem
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku

Mimo jiné se vyjádřila Eugenie Nepovimová z katedry chemie Univerzity Hradec Králové. „V první řadě bych ráda reagovala na slova Britů, protože dávka 100 gramů se mi zdá enormně velká, protože k usmrcení člověka přes kůži postačí pouze 5 miligramů. Co se týče látky A230, 232 a 234, patří do rodiny novičoků. Tyto látky se mezi sebou liší především fyzikálními vlastnostmi, ale jejich účinek je shodný, jde o nervově paralytické látky,“ sdělila Nepovimová.

„Jelikož se jedná o vojenské odvětví, veškeré know-how je ale přísně střežené,“ dodala Nepovimová. „Rusko existenci programu Novičok nikdy nepotvrdilo. Jediný způsob, jak otestovat, jestli jsou tyto látky tak toxické, je – vyrobit je,“ zmínila Nepovimová. Prezident pak potvrdil, že zde byla testována látka A230. 

„Myslím si, že je to možné. Česká republika chce být připravená na chemický útok,“ potvrdila pak Nepovimová, že zde skutečně mohla látka být testována. Zároveň dodala, že jednotlivé typy – A230, 232 a 234 – je možné od sebe odlišit.

„Látky ze skupiny novičok nejsou uvedeny na seznamu zakázaných látek,“ dodala rovněž Nepovimová. BIS nechce informace ohledně zprávy komentovat, neboť je v režimu vyhrazené. Své však řekli poslanci Zdeněk Ondráček (KSČM) a Jan Bartošek (KDU-ČSL).

„Těžko říct, zda prezident postupoval správně. Nevíme, zda je zpráva v režimu utajení,“ podotkl k tomu Ondráček. „Zprávy jednotlivých tajných služeb se různí. Nyní je třeba přijít na to, kde je pravda. Jestliže si prezident udělal závěr ze dvou rozdílných závěrů tajných služeb, považuji to za nešťastné, neboť jsme se stali součástí ruské propagandy,“ řekl Bartošek.

„Nahrálo to Rusku, které to využilo pro svou propagandu. To je situace, která poškozuje Českou republiku a zbytečně to přináší obviňování britské premiérky Theresy Mayové,“ dodal Bartošek.

„Tato skutečnost pravdivá je, že se tady látky typu novičok vyráběly, jde jen o to, zda ta informace měla být zveřejněna, nebo neměla být zveřejněna, ale na skutečnosti, že se tu tato látka vyráběla, to nic nemění,“ sdělil Ondráček. „Nevím, zda kdybychom tuto informaci měli zatajovat, zda by to bylo transparentní,“ dodal Ondráček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…