Důvěra Čechů v EU se od devadesátých let propadla téměř o polovinu

06.04.2014 19:11

Důvěra Čechů v Evropskou unii se od svého vrcholu na konci 90. let propadla v průzkumech veřejného mínění téměř o polovinu. Spokojenost lidí s členstvím České republiky v Unii klesla o třetinu. Vyplývá to z průzkumů agentury STEM, Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) či Eurobarometru. Nejčastěji vadí Čechům nyní, deset let po vstupu do EU, nárůst byrokracie. Oceňují nicméně, že členství přineslo lepší možnosti pro studium, cestování a práci či přísun evropských dotací.

Důvěra Čechů v EU se od devadesátých let propadla téměř o polovinu
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Letos se dostala důvěra Čechů v EU podle STEM na historické minimum. Podle únorového průzkumu totiž Unii věřila už jen zhruba třetina lidí. Přitom v polovině 90. let minulého století, kdy agentura začala zjišťovat míru důvěry, věřilo Unii 56 procent lidí a do roku 1999 důvěra vystoupala až na 62 procent. Důvěra téměř dvou třetin Čechů v EU ale vydržela jen krátce, už v roce 2001 klesla na 50 procent. Na stejnou úroveň jako v roce 1999 se dostala ještě v květnu 2003, rok před vstupem Česka do Unie, ale poté už 60 procent nikdy nepřesáhla.

Krátké posílení důvěry na 57 procent přinesl rok 2008, když měla ČR v následujícím roce předsedat Evropské radě. V roce 2008 ale přišla hospodářská krize a české předsednictví EU v roce 2009 poznamenal předčasný konec tehdejší vlády Mirka Topolánka, když poslanci vládě vyslovili nedůvěru. Podíl Čechů důvěřujících EU se od té doby vytrvale propadal až k nynějším 34 procentům.

Také spokojenost Čechů s členstvím ČR v Unii zaznamenala v posledních letech výrazný propad. Podle průzkumů CVVM činil podíl lidí spokojených s členstvím krátce po vstupu Česka do EU 30 procent a postupně rostl až na 40 procent v letech 2008 a 2009. Stejně jako důvěra v Unii se však i spokojenost s členstvím následně vytrvale snižovala až na loňských 26 procent. Od vrcholu před pěti lety se tak propadla do loňska o třetinu.

Vadí úřední šiml

Průzkum Eurobarometr, který nechává provádět Evropská komise, uvádí mírně optimističtější čísla. Krátce po vstupu do EU podle něj hodnotilo členství v Unii pozitivně 42 procent Čechů a o půl roku později dokonce 56 procent. V roce 2006 se ale podpora členství snížila na 44 procent. Pak se podíl kladných hodnocení ustálil nad dvěma pětinami. Stejně jako u českých agentur ale i podle Eurobarometru přinesla hospodářská krize pokles důvěry a spokojenosti lidí. Podle posledních výsledků evropských průzkumů z let 2010 a 2011 považovala členství v EU za prospěšné jen zhruba třetina Čechů.

Podle průzkumů CVVM vadí obyvatelům Česka na členství v EU nejčastěji nárůst byrokracie a přílišné omezování evropskými zákony. Na byrokracii si v průzkumech z posledních let stěžují zhruba čtyři pětiny Čechů a na evropské zákony více než dvě třetiny. Naopak jako plus Češi nejvíce zmiňují zlepšení možností pro studium, práci a život v zemích Unie, které zaznamenaly tři čtvrtiny lidí, a velký přísun peněz z evropských dotací, který uvádí dvě třetiny Čechů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…