Důvěra v prezidenta klesla, nejvíce Češi věří starostům

25.04.2016 20:39

Za poslední měsíc klesla důvěra v prezidenta Miloše Zemana, nejvíce Češi z ústavních institucí věří nadále starostům. Vedením obcí věří asi dvě třetiny lidí, prezidentovi více než polovina. U všech ostatních institucí je důvěra pod 50 procenty. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Důvěra v prezidenta klesla, nejvíce Češi věří starostům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Změna důvěry se pouze u prezidenta dostala od předchozího průzkumu v březnu nad hranici statistické chyby, když klesla ze 62 na 56 procent. Stále je ale vyšší než před rokem, kdy byla méně než 50 procent. Od nástupu Miloše Zemana do funkce hlavy státu byla důvěra v prezidenta podle CVVM nejvýše právě letos v březnu a nejníže na přelomu let 2014 a 2015, kdy se propadla na 34 procent.

Na vrcholu žebříčku důvěry jsou stabilně v posledních letech starostové a obecní zastupitelstva. Aktuálně věří starostům 65 procent Čechů a zastupitelům obcí 63 procent. Krajským zastupitelstvům a hejtmanům věří asi dvě pětiny lidí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nejnižší podíl důvěry má dlouhodobě parlament. Sněmovně nyní vyjadřuje důvěru 27 procent Čechů a senátu 29 procent. O něco vyšší je důvěra lidí ve vládu, a to 39 procent. U parlamentu i vlády ale výrazně převažuje podíl lidí, kteří těmto institucím nevěří. U sněmovny nedůvěra přesahuje podíl dvou třetin obyvatel Česka.

Důvěra ve sněmovnu a vládu je však vyšší než za předchozí vlády Jiřího Rusnoka a výrazně vyšší než za vlády Petra Nečase, která skončila v červnu 2013 demisí. Za Nečasovy vlády se důvěra v kabinet a sněmovnu propadla až na hodnoty kolem deseti procent.

Průzkum provádělo CVVM od 4. do 11. dubna. Zúčastnilo se ho 1 063 obyvatel České republiky starších 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…