Vláda Petra Fialy ve středu veřejně obvinila Čínu z kybernetického útoku. „Vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR,“ uvedlo Ministerstvo zahraničí.
„Česká vláda jednoznačně odsuzuje tuto škodlivou kybernetickou kampaň proti své kritické infrastruktuře. Toto jednání narušuje důvěryhodnost Čínské lidové republiky a protiřečí jejím veřejným prohlášením. Tyto aktivity jsou v rozporu s normami odpovědného chování států v kybernetickém prostoru, které podpořily všechny státy OSN. Vyzýváme Čínskou lidovou republiku, aby tyto závazky a principy dodržovala, zdržela se obdobných útoků a přijala odpovídající opatření s ohledem na tuto situaci,“ oznámil kabinet.
Útok odsoudili zástupci Evropské unie i NATO, kteří prý „pevně stojí na straně Česka“.
„EU dnes viní čínský stát ze zodpovědnosti za škodlivou kybernetickou kampaň zaměřenou na Česko. Jedná se o jasné a nepřijatelné porušení mezinárodních norem. Stojíme pevně na straně Česka,“ reagovala šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.
Today, the EU holds a Chinese state-backed actor responsible for a malicious cyber campaign targeting Czechia.
— Kaja Kallas (@kajakallas) May 28, 2025
This is a clear and unacceptable violation of international norms.
We stand firmly with Czechia.
My statement on behalf of the EU → https://t.co/bsJXhFuO8j pic.twitter.com/ebJpXbyOYC
„Spojenci NATO vyjadřují solidaritu s Českou republikou v souvislosti se zákeřnou kybernetickou kampaní připisovanou Čínské lidové republice. NATO se znepokojením sleduje rostoucí výskyt škodlivých kybernetických aktivit pocházejících z Číny,“ přidal se generální tajemník NATO Mark Rutte.
#NATO Allies stand in solidarity with the Czech Republic today, following a malicious cyber campaign attributed to the People’s Republic of China. NATO observes with concern the growing pattern of malicious cyber activities stemming from China
— Mark Rutte (@SecGenNATO) May 28, 2025
Statement: https://t.co/ddE1y6lvhe
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že varování našich služeb a institucí před Čínou očividně nebyla prázdná slova.
Mgr. Bc. Vít Rakušan
„Ve snaze oslabit demokratické západní země si nijak nezadá s Ruskem. Závislost na čínských technologiích a zdrojích je neméně riziková než předchozí závislost na ruských energetických surovinách. Čelit takovým hrozbám musíme nejen dobrou prací našich bezpečnostních služeb, ale i tím, že pro tyhle státy nebudeme snadným cílem, malým soustem. To je další důvod pro pevné zakotvení Česka v Evropské unii,“ reagoval Rakušan.
Varování našich služeb a institucí před Čínou nebyla prázdná slova. Ve snaze oslabit demokratické západní země si nijak nezadá s Ruskem. Závislost na čínských technologiích a zdrojích je neméně riziková než předchozí závislost na ruských energetických surovinách. Čelit takovým…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 28, 2025
Poslanec Martin Exner (STAN) pochválil české tajné služby za odhalení útoku. „Je velkým úspěchem, že odhalení a usvědčení Číňanů provedly společně Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství, Úřad pro zahraniční styky a informace a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, aniž měly nějaká varování od spřátelených zemí. Svědčí to o vysoké profesionalitě našich služeb,“ prohlásil Exner.
Ekonom Pavel Šik ale takové nadšení z práce tajných služeb nesdílí. V ironickém komentáři píše, že takhle snadno se zahraničním agentům v žádné jiné zemi nevede.
„Hackerská skupina APT31, přezdívaná také Fialový tajfun, Zirkonium, Judgment Panda nebo Bronze Vinewood ve svém prohlášení uvedla, že v žádné jiné zemi se jí nepodařilo získat přístup tak snadno a na tak dlouhou dobu, aniž si toho někdo všiml,“ píše s nadsázkou Šik.
„Skupina dodala, že se prozradila z vlastní vůle, protože e-maily českého ministra s Jakubem Jandou, Petrem Ludwigem nebo Otakarem Foltýnem se už nedalo číst,“ dodává se smíchem.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič