Dvakrát se zaregistroval jako Pákistánec, a ještě jednou jako Afghánec. Podle Chovance se v Evropě nic nezmění, dokud nepochopíme jednu zásadní věc

20.12.2016 23:11

Hosty úterních Událostí, komentářů České televize byli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Debatovali o tom, jak by se měla zachovat civilizace po teroristickém útoku. Bude vůbec možné vést život, na který jsme byli dosud zvyklí? Podle Chovance to bude možné jen v okamžiku, kdy se zásadně změní jedna věc...

Dvakrát se zaregistroval jako Pákistánec, a ještě jednou jako Afghánec. Podle Chovance se v Evropě nic nezmění, dokud nepochopíme jednu zásadní věc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Podle Chovance je česká situace jiná než v Německu. „Teroristé z řad muslimů nemají v České republice zázemí. Muslimská komunita v Česku je malá a je velmi dobře integrovaná,“ konstatoval hned v úvodu ministr vnitra. „Německo bezesporu udělalo chybu, když bylo velmi benevolentní k migrantům z Řecka. I u toho člověka, který byl zadržen, do dnešního dne Němci nevědí, jestli je to Pákistánec, nebo Afghánec, protože on se dvakrát identifikoval jako Pákistánec, jednou jako Afghánec... A to je obrovské riziko, že my o mnoha těchto lidech nic nevíme,“ varoval diváky ministr.

Hovořil prý s příslušníky českých tajných služeb a ti mají za velmi pravděpodobné, že za útokem skutečně mohl stát Islámský stát. To je problém. Přesto je ještě možné žít naším způsobem, na který jsme byli zvyklí, pokud se změní jedna zásadní věc.  

Je to možné pouze v případě, že dořešíme migrační vlnu, že doidentifikujeme lidi, kteří sem přišli. Když se podíváte do Švédska, to šetření tam ukázalo, že lidé, kteří se vydávali za třináctileté, čtrnáctileté, patnáctileté, tak jim je ve skutečnosti pětadvacet,“ upozornil člen české vlády. Evropa bude podle Chovance bezpečná jen v případě, že celá bude více tlačit na návratovou politiku.

Podle Chovance jsou si této skutečnosti vědomi i v Německu. Vědí, že nesmějí opakovat některé nedávné chyby. Nakonec znovu zopakoval, že jsme ve větším bezpečí než Německo. „Díky historickému vývoji a rozumné migrační politice české vlády nemají teroristé v České republice zázemí,“ uzavřel ministr.

Bartošek k tématu doplnil, že se musíme zamyslet nad tím, co dál s Evropou. „Co dál s námi, co dál s Evropou... Směrem k migrační krizi je to otázka vymáhání vlastních zákonů a zajištění našeho bezpečí. Jako jednotlivé členské státy EU a jako celek jsme zodpovědní za to, abychom věděli, kdo k nám přichází,“ zaznělo z úst poslance.

„Ale myslím, že dnešní krize Evropy je spíš krize hodnotová... Já jsem při jedné ze svých zahraničních cest hovořil s jedním muslimem a on mi řekl: já jsem za svou víru ochoten zemřít. Co jste ochotni udělat vy? Jsme my ochotni zemřít v zájmu ochrany našich hranic?“ ptal se Bartošek s důrazem na to, že ochrana hranic je atributem každého státu. Měli bychom si zkrátka říci, kde pro nás leží nepřekročitelná hranice.

Faktem je, že velké množství uprchlíků skutečně uniklo před smrtí, jenže tyto lidi jsme nedostatečně prověřili, takže se stalo, že mezi nimi přišli teroristé. Pokud jde např. o pronásledované křesťany z Iráku, těm podle Bartoška musíme pomoct. Je to zkrátka naše povinnost. To ovšem nic nemění na tom, že bychom měli všechny uprchlíky prověřovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…