Dvě třetiny lidí schvalují přímou volbu prezidenta. Chtějí nestraníka

10.02.2012 21:16

Přibližně dvě třetiny Čechů jsou pro přímou volbu prezidenta. Uvádí to průzkum Akademie věd (CVVM). Většina by pak chtěla jako hlavu státu nestraníka, který by do činnosti vlády příliš nezasahoval.

Dvě třetiny lidí schvalují přímou volbu prezidenta. Chtějí nestraníka
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Pražský hrad

Prezidenta České republiky by měli volit všichni voliči. Takto odpovědělo 61 procent účastníků průzkumu CVVM. Pouze 16 procent by nechalo volbu na parlamentu, jako je tomu nyní, a 13 procent by chtělo zavést volbu širším shromážděním, které by tvořili kromě poslanců a senátorů ještě například krajští zastupitelé. 

Zhruba třetina dotázaných by chtěla, aby se prezidentem stal nestraník, pětina lidí dokonce považuje za vhodného pouze kandidáta z oblasti zcela mimo politiku. Jen několik procent Čechů by si vybralo za prezidenta člověka, který je členem nějaké strany nebo přímo jejím předsedou. 

Více než polovina účastníků průzkumu uvedla, že prezident by měl do činnosti vlády zasahovat jen pouze v omezené míře. V zahraniční politice by se pak měl prezident angažovat jen ve směru udaném vládou. To si myslí 57 procent lidí, zatímco pouze zhruba pětina Čechů by si přála, aby se hlava státu chovala v cizině naprosto nezávisle na vládě. Necelá desetina lidí pak navrhuje, aby prezident zahraniční politiku přímo sám řídil. 

Pravomoci hlavy státu by však měly být podle 53 procent Čechů zachovány v nynějším rozsahu, pouze pětina lidí by je chtěla rozšířit a další necelá pětina zúžit. 

Jednoznačně se lidé dívají například na možnost rozpustit sněmovnu. Prezident by na to měl mít právo ve výjimečných případech daných ústavou podle dvou třetin účastníků průzkumu. Jen zhruba pětina lidí by však chtěla, aby prezident mohl sněmovnu rozpustit, kdykoli to bude on sám považovat za vhodné. Také právo jmenovat členy bankovní rady České národní banky nebo ústavní soudce by podle veřejnosti mělo prezidentovi zůstat, ačkoli názory na to, kolik členů rady či soudců by mohl sám jmenovat, se již různí.

V otázkách na další prezidentovy pravomoci je už česká společnost značně rozdělena. Desetina dotázaných by zrušila právo prezidenta udělovat milosti odsouzeným, zmírňovat tresty či vyhlašovat amnestie. Dalších 41 procent by sice prezidentovi tuto pravomoc ponechalo, ale jen s podmínkou, že by rozhodnutí hlavy státu musela vždy odsouhlasit jiná politická instituce. 

Čtvrtina lidí by ponechala hlavě státu pravomoc rozhodovat o zastavení trestního řízení naprosto samostatně, zatímco 39 procent Čechů požaduje souhlas další politické instituce a 29 procent lidí by tuto pravomoc zcela zrušilo. 

Také prezidentské veto by mělo nadále zůstat platné, ovšem jen s možností opětovného přehlasování veta parlamentem. Tento názor zastává 41 procent lidí, třetina by naopak prezidentovi dala možnost nevratného zamítnutí zákonů přijatých parlamentem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…