EU: Romové jsou diskriminováni. Nemají přístup k čisté vodě, hygienickému zařízení a potravinám. Je to skvrna demokratické společnosti

09.04.2018 11:44

8. dubna slavíme Mezinárodní den Romů. Server Romea.cz v souvislosti s tímto dnem uveřejnil prohlášení členů Evropské komise, podle nichž jsou Romové Evropany, kteří si zaslouží stejná práva jako kteříkoli jiní Evropané. Podle eurokomisařů je však bohužel zatím nemají.

EU: Romové jsou diskriminováni. Nemají přístup k čisté vodě, hygienickému zařízení a potravinám. Je to skvrna demokratické společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, komisařky Marianna Thyssenová, Věra Jourová a Corina Creţu a komisař Johannes Hahn vydali společné prohlášení k Mezinárodnímu dni Romů.

„Nejenže romské komunity trpí kvůli předsudkům, diskriminaci a marginalizaci, velmi často nemají ani přístup k základnímu zajištění, jako je čistá voda, hygienická zařízení a potraviny. 80 % Romů je ohroženo chudobou. Tato situace dopadá především na Romy, nicméně je také skvrnou na obrazu naší demokratické společnosti,“ stálo ve společném prohlášení.

Boj proti diskriminaci Romů prý v žádném případě nekončí a právě 8. duben byl další dobrou příležitostí navázat na práci již odvedenou v této oblasti. Nejvíce práce je třeba odvést ve vzdělávání Romů Tady se toho povedlo hodně, ale podle eurokomisařů to stále nestačí. Notný kus práce je třeba odvést také v zapojování Romů do veřejné sféry. „Proto vyzýváme členské státy a naše partnery v rámci procesu rozšíření, aby pokračovali v tomto úsilí a podnikli konkrétní kroky v souvislosti s diskriminací a marginalizací Romů, též podporou účasti a zastoupení Romů ve veřejné sféře,“ uvedl Timmermans s kolegy.

Romové žijí v Evropě 700 let, jsou největší evropskou menšinou a jsou nedílnou součástí evropské kultury a dědictví starého kontinentu. Podle toho bychom k nim také měli přistupovat. EU národním státům hodlá pomáhat v úsilí integrovat Romy lépe do společnosti, aby 50 nebo více procent z nich nebylo ohroženo chudobou a dalšími problémy. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…