EU kolaboruje na invazi přistěhovalců a vyhubení Evropanů. Unie se rozpadne, protože jen vyhrožuje a lidé ji nenávidí. Tomský a Kuras debatovali o Brexitu

16.06.2017 4:43 | Zprávy

REPORTÁŽ Institut 2080 ve spolupráci se Spolkem českých právníků Všehrd uspořádal ve středu debatu „Odplouvající ostrov“ o Velké Británii v době Brexitu.

EU kolaboruje na invazi přistěhovalců a vyhubení Evropanů. Unie se rozpadne, protože jen vyhrožuje a lidé ji nenávidí. Tomský a Kuras debatovali o Brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexander Tomský

Na akci vystoupili spisovatel Benjamin Kuras, politolog a nakladatel Alexandr Tomský a právník a publicista Andrej Duhan. Debatu moderoval Marian Kechlibar. Během celého setkání se nedebatovalo jenom o vystoupení Spojeného království z EU, ale i o islamizaci Británie a budoucnosti Evropské unie jako celku.

V některých britských čtvrtích žijí muslimové, kteří z nich nikdy nevyjdou ven a myslí si, že Británie je už teď muslimskou zemí. Na rozdíl od USA nemohou vzniknout Spojené státy evropské, protože EU nemá životní elán a lidem musí vyhrožovat a v lidech vzbuzuje spíše nenávist.

Neúčast v celní unii EU není katastrofa

Na úvod všichni vystupující okomentovali uskutečněné volby. Všichni se shodli, že antibrexisté neuspěli. Kuras upozornil, že levici volilo 70 procent voličů ve věku 18–40, což označil za alarmující. Současná premiérka Theresa Mayová je podle něho nezáživná a ve spojení s její osobou se hovoří o „kultu neosobnosti“.

Tomský to nevidí s nástupem levice tak černě. Podle něj šlo spíše o protestní hlasy a odpor vůči establishmentu. Volby nebyly o Brexitu samotném, ale spíše o tom, zda bude „tvrdý“, nebo „měkký“ Brexit. Mayová prosazovala tvrdý Brexit. Podle průzkumů zhruba 68 procent Britů souhlasí s Brexitem. „Nenávistné výroky z Bruselu“ a vyhrožování, že Británie zaplatí 60 až 100 miliard liber, podle Tomského volby také ovlivnilo.

Duhan připomněl, že Labour party je pro „měkký Brexit“, tedy zachování celní unie, a aby Británie zůstala součástí vnitřního trhu. Podle něho byly argumenty v referendu nastaveny na „tvrdý“ Brexit, neboť se argumentovalo, že Británie si bude moci sama vyjednat zvláštní dohodu s EU i dalšími státy o volném obchodu. Kdyby zůstala součástí celní unie, tak by nemohla vyjednávat s dalšími partnery, a pokud jde o záležitosti obchodu, byla by podřízena Evropskému soudnímu dvoru a evropskému právu, aniž by ho mohla ovlivnit. Při tvrdém Brexitu by byla nadřazenost britského práva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…