Egyptolog Bárta srovnává: Listopad 1989. To nebyla stávka jako dnes, že jste někam ráno přišli, chvíli tam stáli a pak šli domů. Byl to stres, po studentech šly i Lidové milice

10.11.2019 9:28

Přední český egyptolog a prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Miroslav Bárta v rozhovoru pro Info.cz vzpomíná na studentskou stávku po 17. listopadu 1989, do níž se zapojil jako student Filozofické fakulty. „Tehdy šlo o život, studenti nevěděli, jestli na vysoké školy nevtrhne armáda a protesty krvavě nepotlačí,“ říká profesor.

Egyptolog Bárta srovnává: Listopad 1989. To nebyla stávka jako dnes, že jste někam ráno přišli, chvíli tam stáli a pak šli domů. Byl to stres, po studentech šly i Lidové milice
Foto: Lucie Sýkorová
Popisek: Přední český a světový egyptolog, profesor Miroslav Bárta

„Nebyl to žádný happening na rozdíl ode dneška, kdy stávkovat není tak úplně stresující. Tehdy jsme, minimálně sedm dní, trnuli, jestli někdo dá pokyn armádě, která stála u Rakovníka, a přijede do Prahy. To se skutečně nevědělo,“ hovoří Bárta o několikatýdenní stávce, která před 30 lety po událostech na Národní třídě probíhala. „Nebyla to stávka, že jste ráno někam přišli, tam jste chvíli stáli a pak jste šli domů. My jsme tehdy na Filozofické fakultě skutečně několik týdnů spali,“ dodává.

Anketa

Chystáte se oslavovat 30. výročí ,,Sametové revoluce"?

6%
94%
hlasovalo: 27372 lidí
Tehdy prý studenti vyráželi ve tři či čtyři hodiny ráno do ulic, kde strhávali komunistické plakáty a vylepovali studentské plakáty s body, o kterých 17. listopad byl. „Problém byl, že byla spousta aktivistů tehdejšího režimu, Lidové milice a tak dále, co po studentských hlídkách šli a často jim dali do držky. A byla spousta lidí, kteří byli zbiti do krve,“ vzpomíná profesor s tím, že dnes se o tom samozřejmě neví, nepíše.

„Já bych jim chtěl poděkovat, protože vím, co to bylo bát se. Vím, co to bylo trnout a shánět informace tehdy, bez internetu, bez mobilu. Jestli armáda dorazí, nedorazí, jestli to bude všechno udušené v zárodku,“ pokračuje Bárta a spolu s tím vyzdvihuje tisíce statečných pedagogů a studentů, kteří tam byli a jejichž jména dnes už nikdo nemůže z pochopitelných důvodů říct.

Tehdejší lídři podle něj byli lidé, kteří nabízeli vize, měli pevné postoje a spojovali lidi. Zato dnešní doba je plná výzev, stále více se mluví o společenské smlouvě, o době na rozhraní a tak dále. „Jsem přesvědčen, že naše občanská společnost má skvělou budoucnost před sebou, ale ta budoucnost k nám nepřijde zadarmo,“ ukončil své vzpomínky na listopad 1989 Miroslav Bárta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…