Ekonom Kohout: Ukrajina bude černá díra na naše peníze. Kolega Bureš: Ruské hospodářství je nemocné

31.03.2014 8:58

Nad tím, zda budou sankce zemí Evropské unie vůči Rusku účinné, se na komentářové stránce pondělních Hospodářských novin zamýšlejí ekonomové Pavel Kohout a Jan Bureš. Zatímco Kohout dochází k tomu, že ohledně Ukrajiny a Krymu nemůže EU dělat nic, co by dávalo jakýkoli smysl, Bureš poukazuje na to, že ruská ekonomika je nemocná a proto i vůči poměrně mírným sankcím Západu relativně zranitelná.

Ekonom Kohout: Ukrajina bude černá díra na naše peníze. Kolega Bureš: Ruské hospodářství je nemocné
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom
reklama

Podle Kohouta je představa, že Rusko opustí Krym kvůli sankcím, nereálná. Podle něj jsou už samotné sankce problematické. „Západ není vázán vůči Ukrajině žádnou spojeneckou smlouvou. Ke Krymu má Evropská unie stejně malé právo se vyjadřovat jako třeba ke sporu o ostrovy Senkaku,“ uvedl Kohout s tím, že EU může dát Rusku pouze najevo to, že hraniční státy – tedy baltské státy, Slovensko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko definitivně patří do sféry Západu a navýšit obranu těchto zemí.

Kohout také zpochybňuje smysl angažovanosti EU na Ukrajině. „Pro EU bude Ukrajina další černá díra na peníze. Oligarchové se rádi napojí na bruselské dotace a ukrajinské obyvatelstvo zažije další velké zklamání,“ dodal Kohout.

Geopolitické zájmy Ruska možná odsunou ekonomické problémy na druhou kolej

Bureš naopak soudí, že i když současné sankce na první pohled působí velice měkce, mohou ruskou ekonomiku bolet. „Prokletím ruské ekonomiky je vysoká závislost na vývozu ropy a plynu – tvoří přes 60 procent vývozů a přibližně 40 procent příjmů veřejných rozpočtů,“ napsal Bureš. Poukazuje na to, že v Rusku zisky podniků nepřetržitě klesají a zrychluje se odliv investic. Ruskou ekonomiku v posledních dvou letech prý nad vodou držely jen útraty rychle se zadlužujících domácností.

Na základě dalších argumentů dochází Bureš k závěru, že i když krize nebude výrazně eskalovat, bude pro Rusko obtížné vyhnout se recesi. „Rusko je ale v tuto chvíli možná více orientováno na geopolitické zájmy a to může ekonomické problémy odsunout na druhou kolej,“ dodal Bureš závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný v noci natočil VIDEO s výzvou lidem. Policie už reagovala. Dnes ve 14 se to semele

9:38 Volný v noci natočil VIDEO s výzvou lidem. Policie už reagovala. Dnes ve 14 se to semele

Nezařazený poslanec Lubomír Volný, jenž svým odmítáním nošení roušky v prostorách Sněmovny vyvolal n…