Ekonom Kohout: Ukrajina bude černá díra na naše peníze. Kolega Bureš: Ruské hospodářství je nemocné

31.03.2014 8:58

Nad tím, zda budou sankce zemí Evropské unie vůči Rusku účinné, se na komentářové stránce pondělních Hospodářských novin zamýšlejí ekonomové Pavel Kohout a Jan Bureš. Zatímco Kohout dochází k tomu, že ohledně Ukrajiny a Krymu nemůže EU dělat nic, co by dávalo jakýkoli smysl, Bureš poukazuje na to, že ruská ekonomika je nemocná a proto i vůči poměrně mírným sankcím Západu relativně zranitelná.

Ekonom Kohout: Ukrajina bude černá díra na naše peníze. Kolega Bureš: Ruské hospodářství je nemocné
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Podle Kohouta je představa, že Rusko opustí Krym kvůli sankcím, nereálná. Podle něj jsou už samotné sankce problematické. „Západ není vázán vůči Ukrajině žádnou spojeneckou smlouvou. Ke Krymu má Evropská unie stejně malé právo se vyjadřovat jako třeba ke sporu o ostrovy Senkaku,“ uvedl Kohout s tím, že EU může dát Rusku pouze najevo to, že hraniční státy – tedy baltské státy, Slovensko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko definitivně patří do sféry Západu a navýšit obranu těchto zemí.

Kohout také zpochybňuje smysl angažovanosti EU na Ukrajině. „Pro EU bude Ukrajina další černá díra na peníze. Oligarchové se rádi napojí na bruselské dotace a ukrajinské obyvatelstvo zažije další velké zklamání,“ dodal Kohout.

Geopolitické zájmy Ruska možná odsunou ekonomické problémy na druhou kolej

Bureš naopak soudí, že i když současné sankce na první pohled působí velice měkce, mohou ruskou ekonomiku bolet. „Prokletím ruské ekonomiky je vysoká závislost na vývozu ropy a plynu – tvoří přes 60 procent vývozů a přibližně 40 procent příjmů veřejných rozpočtů,“ napsal Bureš. Poukazuje na to, že v Rusku zisky podniků nepřetržitě klesají a zrychluje se odliv investic. Ruskou ekonomiku v posledních dvou letech prý nad vodou držely jen útraty rychle se zadlužujících domácností.

Na základě dalších argumentů dochází Bureš k závěru, že i když krize nebude výrazně eskalovat, bude pro Rusko obtížné vyhnout se recesi. „Rusko je ale v tuto chvíli možná více orientováno na geopolitické zájmy a to může ekonomické problémy odsunout na druhou kolej,“ dodal Bureš závěrem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…