Ekonom Kohout: Ukrajina bude černá díra na naše peníze. Kolega Bureš: Ruské hospodářství je nemocné

31.03.2014 8:58

Nad tím, zda budou sankce zemí Evropské unie vůči Rusku účinné, se na komentářové stránce pondělních Hospodářských novin zamýšlejí ekonomové Pavel Kohout a Jan Bureš. Zatímco Kohout dochází k tomu, že ohledně Ukrajiny a Krymu nemůže EU dělat nic, co by dávalo jakýkoli smysl, Bureš poukazuje na to, že ruská ekonomika je nemocná a proto i vůči poměrně mírným sankcím Západu relativně zranitelná.

Ekonom Kohout: Ukrajina bude černá díra na naše peníze. Kolega Bureš: Ruské hospodářství je nemocné
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Podle Kohouta je představa, že Rusko opustí Krym kvůli sankcím, nereálná. Podle něj jsou už samotné sankce problematické. „Západ není vázán vůči Ukrajině žádnou spojeneckou smlouvou. Ke Krymu má Evropská unie stejně malé právo se vyjadřovat jako třeba ke sporu o ostrovy Senkaku,“ uvedl Kohout s tím, že EU může dát Rusku pouze najevo to, že hraniční státy – tedy baltské státy, Slovensko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko definitivně patří do sféry Západu a navýšit obranu těchto zemí.

Kohout také zpochybňuje smysl angažovanosti EU na Ukrajině. „Pro EU bude Ukrajina další černá díra na peníze. Oligarchové se rádi napojí na bruselské dotace a ukrajinské obyvatelstvo zažije další velké zklamání,“ dodal Kohout.

Geopolitické zájmy Ruska možná odsunou ekonomické problémy na druhou kolej

Bureš naopak soudí, že i když současné sankce na první pohled působí velice měkce, mohou ruskou ekonomiku bolet. „Prokletím ruské ekonomiky je vysoká závislost na vývozu ropy a plynu – tvoří přes 60 procent vývozů a přibližně 40 procent příjmů veřejných rozpočtů,“ napsal Bureš. Poukazuje na to, že v Rusku zisky podniků nepřetržitě klesají a zrychluje se odliv investic. Ruskou ekonomiku v posledních dvou letech prý nad vodou držely jen útraty rychle se zadlužujících domácností.

Na základě dalších argumentů dochází Bureš k závěru, že i když krize nebude výrazně eskalovat, bude pro Rusko obtížné vyhnout se recesi. „Rusko je ale v tuto chvíli možná více orientováno na geopolitické zájmy a to může ekonomické problémy odsunout na druhou kolej,“ dodal Bureš závěrem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …