Ekonom: Kolaps eura se neřítí. Řecko odejde z eurozóny samo, už příští rok

14.10.2011 12:42

Znehodnocení úspor lidí a rychlý krach řeckých bank. Tak by vedla cesta Řeků do pekla, kdyby byla v zemi opět zavedena drachma místo eura. Tvrdí to britský finanční historik David Marsh. Podle něj to ale není hrozba, naopak pravdivý scénář, neboť některé země budou muset euro opustit a mezi nimi bude především Řecko. To z eurozóny ale nejspíš odejde samo a možná už příští rok.

Ekonom: Kolaps eura se neřítí. Řecko odejde z eurozóny samo, už příští rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí
Dluhová krize v eurozóně zdaleka nekončí, přestože Slováci nakonec schválili rozšíření pravomocí takzvaného eurovalu. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl britský finanční historik David Marsh, autor nejrespektovanější knihy o vzniku společné evropské měny. Krize podle něj nezpůsobí kolaps eura. Ale podoba eurozóny se zásadně změní.

„Euro přežije, ale bude vypadat jinak. Bude to kompaktnější a stabilnější měna. Některé země ho ale budou muset opustit, především Řecko," řekl Marsh v rozhovoru pro Radiožurnál. Je si ale vědom toho, že odchod z eurozóny by byl velmi nákladný.

Kdyby Řecko zavedlo novou drachmu, její hodnota vůči euru by se okamžitě hluboce propadla. „Pro občany by to znamenalo znehodnocení úspor, řecké banky by přes noc zkolabovaly," řekl dále Marsh s tím, že jiná cesta ale přesto nebude.

Zdůraznil ale, že Řeky z eurozóny nikdo nebude vylučovat. „Pro odchod z eurozóny se rozhodne sama řecká vláda. Prostě sami poznají, že jejich hospodářství v rámci měnové unie se silnějšími státy nemůže prosperovat, že není konkurenceschopné," podotkl Marsh. A kdy k tomu dojde? „Možná už příští rok," zmínil.

Splnění všech kritérií pro vstup v našem zájmu

Nakonec tu bude podle něj jen eurozóna, ve které bude jen Německo a zhruba desítka dalších zemí, tedy tak zvané tvrdé jádro.

„Německo pak bude rozhodovat skoro o všem. Takový určitě nebyl původní záměr, se kterým euro vznikalo," pronesl dále historik s tím, že k tomuto vývoji není alternativa. „Německá ekonomika je prostě jednoznačně nejsilnější v Evropě. A Němci nebudou chtít jen platit za ostatní, ale budou požadovat tomu odpovídající vliv," myslí si historik.

 Marsh také odpověděl na otázku, zda se má za této situace Česko vůbec snažit o přijetí eura.

„Česká republika by o tom měla mluvit, ale rozhodně ne vážně uvažovat," odvětil Marsh. Splnění všech kritérií pro vstup je ale podle něj v našem zájmu, protože to zajišťuje správnou hospodářskou politiku.

„Vstupovat do eurozóny za její dnešní situace ale v českém zájmu rozhodně není," dodal finanční historik s tím, že ani není na pořadu dne otázka, zda budeme v roce 2020 v čele s Německem součástí onoho tvrdého jádra. Právě to totiž  předpovídají i někteří čeští ekonomové. Jenže taková debata podle něj ani nemá žádný smysl. „Předpovědět, co bude za tak dlouhou dobu, totiž nedokáže nikdo," doplnil Marsh.

čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po Xaverově odhalení další rána pro ČT. Poslanec Plzák se rozpovídal o pořadech Wollnera a Fridrichové

17:10 Po Xaverově odhalení další rána pro ČT. Poslanec Plzák se rozpovídal o pořadech Wollnera a Fridrichové

Poslanec hnutí ANO Pavel Plzák se v internetové televizi XTV pustil do veřejnoprávní České televize.…