Ekonom Pikora burcuje: Potřebujeme školy, kde se děti nebudou učit zelenou propagandu. A známky a maturita budou mít zase smysl

05.09.2020 16:33

Ekonom Vladimír Pikora se pozastavuje nad otázkami ohledně povinnosti nosit roušky ve školách a zmiňuje počínání ministerstva školství. Poukazuje, jaké háčky metodika ministerstva ohledně roušek skýtá. „Budoucnost je v dětech. Potřebujeme lepší vedení ministerstva, které nehodí horký brambor na chudáky ředitele škol,“ píše Pikora v komentáři na serveru Reflex.cz.

Ekonom Pikora burcuje: Potřebujeme školy, kde se děti nebudou učit zelenou propagandu. A známky a maturita budou mít zase smysl
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

„Příkazů a zákazů je tolik, že už si nejsem jistý, co se ještě smí, a co se už nesmí. A navíc, co platilo včera, nemusí platit dnes. Nařízení, kterému většina lidí nerozumí, je k ničemu. Někde si ho vykládají tak, a jinde onak,“ píše úvodem Pikora v komentáři s titulkem „Nevadí, že nic nevíte. Hlavně že umíte nosit náhubek“.

Zmiňuje, že na webu ministerstva školství je zdůrazněno, že na poslední chvíli (tedy 31. srpna) byl aktualizován manuál pro školy ohledně povinnosti nošení roušek. „Web ministerstva školství dnes tvrdí (zítra to může být jinak), že v budově školy či školského zařízení není povinnost nosit roušky,“ připomíná Pikora.

Má to však dva háčky: První, že v případě, že bude okres zařazen do stupně pohotovosti II, zavede příslušná krajská hygienická stanice povinnost nošení roušek ve společných prostorech škol a školských zařízení. A druhý, že ředitel školy může doporučit nošení roušek a komunikovat se zákonnými zástupci, aby takové doporučení podpořili. S jejich souhlasem může ředitel nošení roušek vyžadovat.

Ministerstvo však dodává, že pod pojmem vyžadovat nemyslí vymáhat výchovnými opatřeními v podobě například třídní důtky a podobně.

Pikora si nedokáže představit, jak se něco takového – zejména u těch nejmenších školáků – bude realizovat: „Děti starší 10 let nebudou mít s rouškami problém. Snadno se jim vysvětlí, jak je nasadit nebo že na ně nemají sahat. Neumím si ale představit, že to samé má zvládnout šestiletý kluk,“ dodává.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví? (Ptáme se od 25. 8. 2020)

67%
33%
hlasovalo: 13472 lidí
„To, co vymyslelo ministerstvo, že ředitelé mohou rozhodnout, ale nesmějí vymáhat, je čirý alibismus. Co když některý z rodičů nebude souhlasit? Budou ostrakizováni rodiče, děti nebo celé rodiny nesystémových živlů?“ ptá se Pikora, podle nějž to vyvolá mnoho zbytečných sporů.

Velký problém podle Pikory nastane, až začne období, kdy budou mnohé děti nachlazené. „Najednou se na děti, které zakašlou, budou ve školách logicky dívat jako na potenciálního přenašeče covidu. Očekávám, že v prvních dnech to bude peklo, všichni budou posíláni domů, ačkoli jim vlastně nic nebude,“ podotýká s tím, že to vše se rovněž promítne do ekonomiky, kvůli rodičům a jejich zaměstnavatelům.

„U nás je školství dlouhodobým otloukánkem, proto při dělení křesel ve vládě patří k těm posledním. Proto potřebujeme lepší vedení ministerstva, které nehodí horký brambor na chudáky ředitele. Potřebujeme školy, kde se děti nebudou učit zelenou propagandu, ale kde bude víc algoritmizace a matematiky a kde známky i samotná maturita budou mít zase smysl,“ uzavírá ekonom Pikora.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…