Na otázku, jak po ekonomické krizi vidí budoucnost současného ekonomického modelu západní civilizace, když mnozí ekonomové i politici jej označují za nefunkční, uvedl, že kapitalismus má sice spoustu problémů, ale je to systém, který je velice pružný a přizpůsobivý. „Na druhou stranu je v určitém smyslu i drtivý a přenáší nákazy,“ připustil.
Bohaté země budou ty, které budou řízeny chytře
Zatímco v době Bati a Forda všichni celý život pracovali v jedné fabrice, teď přichází a odchází celé podniky a musíme počítat s tím, že když dnes u nás někdo vyrábí, zítra tu už být nemusí. „To bude vyžadovat, aby hospodářská politika byla mnohem sofistikovanější,“ uvedl s tím, že země, které budou řízeny chytře, budou bohaté, a ti ostatní hned vedle budou chudí, protože příležitosti budou odcházet, a ne zůstávat na dlouhou dobu.
Prý jsme jen zahleděni do sebe
Česká republika na tyto změny prý příliš dobře připravena není. Zvlášť, když si vezmeme oblasti, jako je věda, výzkum a školství. Pořád prý nepodstupujeme reformy, které jsou potřebné. „Naše univerzity v mezinárodních hodnoceních nejsou mezi první stovkou ani první dvoustovkou. Na kolik tenistů byste se chodili dívat, kdyby nebyli ani v první dvoustovce?“ ptá se Švejnar a tvrdí, že „jsme zahleděni do sebe“. „Díváme se na absolutní pokrok a říkáme, vždyť jsme na tom lépe, než jsme byli, a zapomínáme, že když jdeme kupředu a ostatní běží, tak zaostáváme.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam